Niestety nie podamy tu konkretnych minimalnych progów co do średniej obsady rzepaku, poniżej których pozostawienie plantacji z ekonomicznego punktu widzenia jest nieopłacalne. Nie da się tego sprowadzić do jednego przypadku. Zawsze jest to sprawa indywidulana i zależna od bardzo wielu czynników. Jedni twierdzą, że musi być przynajmniej 20-25 roślin/m2, z pewnością znajdą się i tacy czytelnicy, którzy powiedzą, że nawet 12-15 roślin/m2 warto pozostawić.

W każdym przypadku likwidacja plantacji musi być bardzo solidnie przemyślana i poprzedzona dokładną lustracją (całego pola). To zagęszczenie roślin (średnia obsada), ich ogólna kondycja oraz stan odżywienia podpowie nam jaką decyzję należy podjąć. Zanim jednak to nastąpi odpowiedzieć sobie należy na następujące pytania:

1. Jaka jest kondycja roślin?

Pierwszy krokiem jest odróżnienie rośliny martwej od żywej. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie zwłaszcza na początku wegetacji. Później jest zdecydowanie łatwiej, choć czasem wydająca się na pozór żywa roślina nie zawsze jest rośliną rokującą na wydanie przyzwoitego plonu. Jeśli np. stożek wzrostu wraz z fragmentem szyjki przemarzł, a roślina wypuszcza z kątów bocznych pędy boczne, niestety taką rośliną należy przekreślić. Kolejna sprawa to ogólna kondycja roślin. Pod uwagę musimy wziąć stan rośliny (grubość i kondycja korzenia oraz szyjki korzeniowej). Przede wszystkim wynika to z fazy rozwojowej jaką osiągnęła roślina jeszcze na jesieni i na jakim stopniu agrotechnicznym była plantacja prowadzona. Wykonując lustrację nie tylko przyglądamy się szyjce korzeniowej, należy także wziąć pod uwagę cały korzeń rzepaku. 

2. Rośliny są silne i zdrowe czy  jednak słabe?

Jeśli rośliny przed zimą zbudowały minimum 10-12 liści, grubą i nisko osadzoną szyjkę korzeniową oraz mocny i głęboki system korzeniowy (najczęściej rośliny z siewów punktowych, z technologii strip till lub siewu w szerokie rzędy) to nawet 12-15 r/m2 równo rozłożonych na polu warto dalej prowadzić. Takie rośliny wytwarzają solidne pędy boczne, na których ulokowana jest ogromna ilość łuszczyn. Słabsze rośliny, gorzej odżywione i dodatkowo uszkodzone przez mrozy nie wytworzą odpowiedniej architektury łanu. Stąd obsada w takim przypadku musi być dużo wyższa. Możemy mieć zatem do czynienia z dwoma przypadkami - plantacje z roślinami w dobrej kondycji i słabymi. Jeśli nam zostało 15 szt. na metrze kwadratowym, ale zdrowych i silnych roślin można taki rzepak zostawić. Jeśli rośliny są wątłe, słabsze może się okazać, że minimalna obsada nie powinna spadać poniżej 25-30 r/m2. Pewne znaczenie ma także odmiana, generalnie odmiany mieszańcowe mają większy wigor od odmian populacyjnych.