PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowe mieszańce rzepaku tolerancyjne na kiłę kapusty

Nowe mieszańce rzepaku tolerancyjne na kiłę kapusty

Kiła kapustnych z roku na rok nabiera na znaczeniu, zwłaszcza w rejonach gdzie w zmianowaniu często pojawiają się rośliny z rodziny kapustowatych. W odpowiedzi na to wyzwanie pojawiają się nowe odmiany tolerancyjne na określone rasy tego patogena. Od tego roku dostępne na rynku są dwie nowe odmiany od Pioneer -PT235 oraz PT242.Do zwalczania kiły kapustnych nie ma żadnych zarejestrowanych środków ochrony roślin. Jedynym ze sposobów ograniczających występowanie tego patogena jest zaniechanie uprawy na kilka lat. W przypadku gospodarstw o dużej strukturze zasiewów rzepaczanych decyzja o przerwie w uprawie nie wchodzi w grę. Z pomocą przyszła hodowla, która dostarczyła na rynek odmiany o podwyższonej tolerancji na tego patogena. Łącznie z odmianami dostępnymi z CCA jest ich obecnie 10.

Najnowsze jakie pojawiły się na rynku polskim - to odmiany od Pioneer: PT235 oraz PT242 i będą dostępne z katalogu wspólnotowego.

Zostały one zaprezentowane na poletkach doświadczalnych na Dniach Pola DuPont Pioneer, które odbyły się w 25 czerwca w Wilkowicach (woj. śląskie).
Obie odmiany są aktualnie w ofercie firmy przygotowanej na sezon 2014. W niewielkim areale były zasiane w roku ubiegłym i były specjalnie sprowadzane na prośbę kilku klientów z województwa śląskiego zmagających się na swoich polach z problemem kiły.

Według producenta odmiany te, oprócz tolerancją na najczęściej występujące w Polsce rasy sprawcy kiły kapustnych, wyróżniają się wysokim potencjałem plonowaniem i wysoką tolerancją na wczesne lub opóźnione siewy. Ponadto odznaczają się stosunkowo wysoką odpornością na suchą zgniliznę kapustnych i dobrą zimotrwałością.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!