W rzepaku ozimym problemem mogą stać się zarówno chwasty dwuliścienne jak i jednoliścienne w tym samosiewy zbóż. Większość jednak uciążliwych chwastów w rzepaku ozimym to rośliny zimujące takie jak: przytulia czepna, chaber, mak, rumianowate, samosiewy zbóż ozimych. Chwasty te wschodzą i dobrze się korzenią już jesienią i przez cały okres wegetacji mocno konkurują z rośliną uprawną o składniki pokarmowe, wodę, światło oraz przestrzeń. Osłabiony walką rzepak gorzej zimuje.

Mamy bogaty wybór środków do jesiennego zwalczania chwastów. W zależności od substancji aktywnej są one przeznaczone do stosowania przedsiewnego, bezpośrednio po siewie do 3 dni lub później od 4 dni po siewie do nawet 4-8 liści rzepaku.

Co ciekawe rzepak jako jedna z niewielu roślin uprawnych ma opracowane i zarejestrowane różne rozwiązania w postaci mieszanin wielu substancji co sprawia, że jesienne odchwaszczanie rzepaku staje się łatwiejsze i bardziej skuteczne.

Przed siewem zarejestrowany jest tylko jeden preparat Devrinol 450 SC, opierający się na substancji czynnej o nazwie napropamid. Jest to preparat, który użyty w dawce 3l/ha zwalcza zarówno chwasty jednoliścienne jak i dwuliścienne. Należy go stosować przed siewem rzepaku, na wilgotną, dobrze uprawioną (bez grud) glebę. Bardzo ważne jest by bezpośrednio po oprysku wymieszać ten środek z glebą broną na głębokość do 3 cm, i dopiero wtedy wysiać rzepak.

Największy wybór mamy wśród preparatów do stosowania bezpośrednio po siewie. W tym duża część z nich musi zostać zastosowana do 3 dni po siewie. Większość z tych preparatów oparta jest na chlomazonie. Należy pamiętać, że substancja ta bez względu czy będziemy ją stosować samą czy w mieszaninach może powodować objawy uszkodzeń w postaci bielenia lub żółknięcia młodych liści rzepaku. To normalna reakcja rośliny na ten związek i po krótkim czasie rośliny się regenerują.

Sam chlomazon jest obecny w takich preparatach jak: Command 360 CS, Command 480 EC, Gadwall, Golden Clomazon 360 CS, Golden Clomazon 480 EC, Kilof 480 EC, Reactor 360 CS, Reactor 480 EC, Szpada 480 EC.

Większość preparatów zawierających czysty chlomazon (oprócz Gadwall i Reactor 360 CS) można również stosować w mieszaninie razem z preparatem Devrinol 450 SC. Przykładowo można go mieszać z Command 480 EC w dawce odpowiednio 0,1-0,2 - 2,0 - 2,5 l/ha lub z preparatem Golden Clomazon 480 EC (0,2 + 2,0 l/ha). Takie kombinacje nie zalecane są jednak do stosowania na glebach lekkich.