Do prawidłowego przygotowania się roślin do zimy rzepak potrzebuje jesienią ok. 75-80 dni wegetacji z temperaturą powietrza powyżej 5 °C. By zapewnić roślinom odpowiedni jesienny rozwój, w warunkach naszego kraju należy bezwzględnie przestrzegać odpowiedniego terminu siewu, który w przypadku rzepaku odgrywa kluczową rolę.

Teoretycznie siew rzepaku powinien być już zakończony w najzimniejszym regionie czyli w północno-wschodniej części kraju. Praktycznie trwają tam jeszcze żniwa. Jednak ci co jeszcze planują w tym regionie posiać rzepak z zakładaniem plantacji powinni się spieszyć. Optymalne agrotechniczne terminy siewu rzepaku minęły kilka dni temu.

Rzepak można już siać w Pasie biegnącym przez Żuławy, część Pomorza, woj. kujawsko-pomorskie, część Mazowsza, Centrum Polski, Lubelszczyznę aż po Podkarpacie. Optymalny termin mija około 20 sierpnia.

Kilka dni na prace przygotowujące pod zasiewy mają jeszcze rolnicy gospodarujący na Zachodzie kraju, w Wielkopolsce oraz Dolnym Śląsku. Za optymalny na zakładanie plantacji rzepaczanych uważa się termin mieszczący się w przedziale 20-25 sierpnia.

Od zalecanego terminu dopuszcza się odchylenie około 4-5 dni, względnie przy dobrych warunkach jesiennych (których jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć) opóźnić siew możemy maksymalnie do 1 tygodnia.

Dalsze opóźnienie siewu może być przyczyną wytworzenia słabo ulistnionej rozety liściowej o mniejszej masie nadziemnej i mniejszych liściach, rozwoju słabszego systemu korzeniowego i zaprogramowania mniejszej liczby rozgałęzień bocznych. Niekorzystny jest także zbyt wczesny siew rzepaku, który grozi wytworzeniem wybujałego pokroju rzepaku, narażonego silniej na wymarznięcia.

W korzystnych warunkach jesiennych i zimowych opóźnienie siewu do 7 dni nie wpływa znacząco na stopień przezimowania rzepaku i ostatecznie na jego plon. Ma to jednak już znaczenie w przypadku przeciętnych warunków pogodowych, gdzie obsada średnio ulega redukcji w 10 proc., a w niekorzystnych latach przyczyni się do wypadnięcia około 15 proc. roślin. Należy pamiętać, że w przypadku konieczności siewu w terminach opóźnionych należy decydować się na odmiany mieszańcowe, które w porównaniu z odmianami populacyjnymi odznaczają się lepszym wigorem jesiennym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!