W niektórych regionach kraju nieśmiało rozpoczęły się żniwa rzepakowe. W łódzkim już w zeszłym tygodniu rzepak bywał koszony na pokos. Kilka dni temu na polach pojawiły się także kombajny do zbioru jednoetapowego. Obecnie przelotne opady wstrzymały prace polowe. Najprawdopodobniej więcej kombajnów pojawi się na polach w przyszłym tygodniu, a żniwa nabiorą tempa za około 10 dni. Wszystko jednak zależy od przebiegu pogody, która jak wiadomo może te plany pokrzyżować.

Od naszych czytelników mamy pierwsze sygnały na temat żniw. Na Kujawach i Ziemi Łódzkiej większość plantacji wymagała dosuszenia. Problemem stało się bowiem zachwaszczenie i nierównomierne dojrzewanie roślin. Większość plantatorów jest już po takich zabiegach i czekają na efekt działania zastosowanych środków oraz na sprzyjającą do żniwowania pogodę.

Jakie są przesłanki co do plonów? Niestety tak jak się spodziewano nie wygląda to najlepiej. Pierwsi plantatorzy mówią o plonie na poziomie 1,2 maksymalnie 2 t/ha. Wyniki te nie powinny być zaskoczeniem. Od początku wegetacji region ten nękany był wieloma przeciwnościami. Słabe przezimowanie plantacji, efekt żerowania śmietki kapuścianej, posucha w czasie kwitnienia, to głównie czynniki mające wpływ na ostateczny kiepski stan plantacji.

W regionach tych nie ma jęczmienia ozimego, praktycznie wszystkie plantacje wymagały przesiewu. 

O dalszym rozwoju sytuacji związanej ze żniwami będziemy Państwa informować na bieżąco na łamach portalu farmer.pl

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa

Podobał się artykuł? Podziel się!