Pryszczarek kapustnik jest to muchówka, której nalot następuje na początku kwitnienia rzepaku i trwa przez około miesiąc. Samice składają wówczas jaja do młodych wykształcających się łuszczyn.Chowacz podobnik to chrząszcz długości ok. 3 mm, jednolicie szary, pokryty białawymi łuskami.

Szkodniki te mają znaczenie gospodarcze wówczas gdy występują jednocześnie. Łuszczyny rzepaku opanowane przez pryszczarka kapustnika oraz chowacza podobnika przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, kurczą się i w konsekwencji pękają. Skutkiem tego jest osypywanie się nasion, a więc utrata plonu.

Zwalczanie tych szkodników powinno być poprzedzone wcześniejszą obserwacją plantacji. Chemiczną ochronę rzepaku wykonuje się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości to jest stwierdzenia: średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie, 1 pryszczarka kapustnika na 1 roślinie - przy słabym wystąpieniu chowacza podobnika lub 1 pryszczarka kapustnika na 3-4 roślinach - przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika.

Jeśli chodzi o chowacza podobnika to stwierdzenie na plantacji: w fazie przed kwitnieniem średnio 1 chrząszcza na 1 roślinie lub w trakcie kwitnienia: 4 chrząszczy na 25 roślinach, lub odłowienie w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu 100 osobników stanowi wskazanie do wykonania zabiegu zwalczającego przy użyciu środków ochrony roślin.

Najczęściej zabiegi insektycydowe przeciwko szkodnikom łuszczynowym wykonuje się w okresie opadania płatków kwiatowych i wykształcania się pierwszych łuszczyn.  Przy czym należy pamiętać, że większość wcześniej użytych środków przeciwko słodyszkowi zwalcza również pierwsze szkodniki łuszczynowe. Często zabiegi insektycydowe łączone są razem z zabiegiem fungicydowym na tzw. "opadanie płatków".

Doświadczenie z ostatnich sezonów pokazało jednak, że standardowo wykonane zabiegi w tym okresie nie poprzedzone lustracją plantacji nie zawsze są w pełni skuteczne. Szkodniki te mogą przedłużać okres swoich nalotów i występować gradacyjnie, co nie zawsze zbiega się z wykonaniem zabiegu w fazie opadanie płatków. 

Po wykonaniu pierwszego zabiegu insektycydowego należy prowadzić systematyczny monitoring nalotów chowacza podobnika oraz pryszczarka głównie w strefach brzegowych pola. W przypadku stwierdzenia występowania szkodników łuszczynowych zabieg należy w tych strefach powtórzyć.
Uszkodzenia łuszczyn spowodowane przez chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika są bramą wejścia dla bardzo groźnych chorób rzepaku: suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych i szarej pleśni. Zwalczając szkodniki łuszczynowe, ogranicza się jednocześnie porażenie łuszczyn przez choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!