Jak rośliny powinny wyglądać przed wejściem w okres spoczynku zimowego? Rośliny do zakończenia okresu jesiennej wegetacji powinny wytworzyć co najmniej 8 liści, ale optymalnie byłoby gdyby miały 10-12 liści. Z kolei średnica szyjki korzeniowej powinna mieć 10-12 mm.

- Wschody rzepaku na wielu plantacjach są nierównomierne. Widoczne są pasy ziemi nieporośniętej roślinami rzepaku ozimego. Obsada na metrze kwadratowym jest średnia do niskiej, ale powyżej granicy opłacalności (20 roślin/m2) – zauważa Anioł.

Zdrowotność plantacji rzepaku ozimego jest zadowalająca pomimo objawów infekcji suchej zgnilizny kapustnych, szarej pleśni i mączniaka rzekomego. W żadnym powiecie województwa nie stwierdzono przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości dla wyżej wymienionych chorób.

- Mimo niewielkiego zagrożenia chorobami grzybowymi zostały wykonane zabiegi fungicydowe, ponieważ substancje czynne w nich zawarte wykazują również działanie skracające pęd rośliny rzepaku – dodaje Mariusz Anioł.

Nieco odmienna jest sytuacja w przypadku zagrożenia ze strony szkodników.

- Niemal wszystkie szkodniki rzepaku są obserwowane na większości plantacji. Jednak przekroczenie progu szkodliwości stwierdzono w przypadku mszycy kapuścianej, miniarki kapuścianej, śmietki kapuścianej i pchełki rzepakowej. Z monitoringu prowadzonego przez PODR w Gdańsku wynika, że masowe wystąpienia szkodników notowano lokalnie. Niewielkie uszkodzenia spowodowane żerowaniem owadów może być spowodowane niską temperaturą jesienią – mówi nam doradca.

Jak prezentują się w pierwszej dekadzie listopada zboża? - Zboża ozime są w fazie 4-5 liści jeśli zostały wysiane w optymalnym terminie. Takich plantacji jest niewiele. Przeważają te na których oziminy są w fazie 2-3 liści. Aby zboża ozime miały szanse na dobre plonowanie, powinny wytworzyć 3 rozkrzewienia jeszcze jesienią – zauważa Anioł.

Zdrowotność zbóż jest dobra. Lokalnie pojawiły się niegroźne infekcje mączniaka prawdziwego, które wystąpiły na pszenicy ozimej i jęczmieniu.

Na pszenicy ozimej zaobserwowano nieliczne występowanie mszycy zbożowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!