PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pomorskie: Rzepak w pierwszej dekadzie listopada ma przeważnie 5-6 liści

Pomorskie: Rzepak w pierwszej dekadzie listopada ma przeważnie 5-6 liści Stan rzepaku w woj. pomorskim. Fot. M. Anioł

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 09-11-2015 09:55

Tagi:

W jakiej fazie rozwojowej znajduje się rzepak ozimy w województwie pomorskim? - Na większości plantacji rzepak jest w fazie 5-6 liści. W tej fazie szyjka korzeniowa ma średnicę 6-7 mm – informuje portal farmer.pl Mariusz Anioł z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.Jak rośliny powinny wyglądać przed wejściem w okres spoczynku zimowego? Rośliny do zakończenia okresu jesiennej wegetacji powinny wytworzyć co najmniej 8 liści, ale optymalnie byłoby gdyby miały 10-12 liści. Z kolei średnica szyjki korzeniowej powinna mieć 10-12 mm.

- Wschody rzepaku na wielu plantacjach są nierównomierne. Widoczne są pasy ziemi nieporośniętej roślinami rzepaku ozimego. Obsada na metrze kwadratowym jest średnia do niskiej, ale powyżej granicy opłacalności (20 roślin/m2) – zauważa Anioł.

Zdrowotność plantacji rzepaku ozimego jest zadowalająca pomimo objawów infekcji suchej zgnilizny kapustnych, szarej pleśni i mączniaka rzekomego. W żadnym powiecie województwa nie stwierdzono przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości dla wyżej wymienionych chorób.

- Mimo niewielkiego zagrożenia chorobami grzybowymi zostały wykonane zabiegi fungicydowe, ponieważ substancje czynne w nich zawarte wykazują również działanie skracające pęd rośliny rzepaku – dodaje Mariusz Anioł.

Nieco odmienna jest sytuacja w przypadku zagrożenia ze strony szkodników.

- Niemal wszystkie szkodniki rzepaku są obserwowane na większości plantacji. Jednak przekroczenie progu szkodliwości stwierdzono w przypadku mszycy kapuścianej, miniarki kapuścianej, śmietki kapuścianej i pchełki rzepakowej. Z monitoringu prowadzonego przez PODR w Gdańsku wynika, że masowe wystąpienia szkodników notowano lokalnie. Niewielkie uszkodzenia spowodowane żerowaniem owadów może być spowodowane niską temperaturą jesienią – mówi nam doradca.

Jak prezentują się w pierwszej dekadzie listopada zboża? - Zboża ozime są w fazie 4-5 liści jeśli zostały wysiane w optymalnym terminie. Takich plantacji jest niewiele. Przeważają te na których oziminy są w fazie 2-3 liści. Aby zboża ozime miały szanse na dobre plonowanie, powinny wytworzyć 3 rozkrzewienia jeszcze jesienią – zauważa Anioł.

Zdrowotność zbóż jest dobra. Lokalnie pojawiły się niegroźne infekcje mączniaka prawdziwego, które wystąpiły na pszenicy ozimej i jęczmieniu.

Na pszenicy ozimej zaobserwowano nieliczne występowanie mszycy zbożowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • jarki 2015-11-09 10:24:05
    Należy wspomnieć że triazole zwiększa zawartość chlorofilu
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!