Podwyższone przewidywania produkcji soi na świecie (szczególnie dotyczące USA i Indii) i stanu zapasów powinny być czynnikiem wspierającym obniżki cen nasion. Dobre informacje dotyczyły również pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Zapasy końcowe ziarna w sezonie 2011/2012 szacowane są łącznie na poziomie wyższym od oczekiwań, głównie za sprawą rosnącego importu przy jednoczesnym niższym zużyciu i malejącym eksporcie.

Specjaliści USDA obniżyli natomiast prognozy plonowania dla kukurydzy w USA, w przypadku której szacunki są najniższe od roku 2005/2006. Wiadomość o niższej wydajności kukurydzy rekompensuje nieco fakt, że jest to trzeci wynik pod względem prognozy zasiewów w historii Stanów Zjednoczonych i drugi pod względem obszaru upraw od 1944 roku. Szacunki zbiorów kukurydzy w ujęciu globalnym w sezonie 2011/2012 zmniejszyły się o blisko 6 mln ton, co jest wynikiem zredukowania o 10,6 mln ton produkcji w USA, przy prawie 5 mln wzrośnie prognoz dla Brazylii, Argentyny, Ukrainy oraz UE.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt wrześniowy podrożał na początku tygodnia o 1,1 proc., wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 289 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania nieznacznie straciły na wartości (-0,2 proc.), doprowadzając cenę ziarna do poziomu 257,2 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt wrześniowy zamknął wczorajszą sesję na poziomie o 2 proc. niższym w stosunku do piątkowego zamknięcia. Cena nasion spadła aż o 10,7 dolarów, wobec czego na zamknięciu dnia za tonę rzepaku trzeba było zapłacić 510 dolarów.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowa kukurydza umocniła się w poniedziałek o 1,1 proc. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 213 euro.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajsze notowania niewielkim zyskiem (0,6 proc.). Kupujący musieli zapłacić za ten towar 208 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zamknął poniedziałkową sesję o 2 euro niżej (-0,4 proc.) niż w piątek. Tona nasion została wówczas wyceniona na 447,75 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!