- Według danych liczbowych całkowita produkcja roślin oleistych w Unii Europejskiej osiągnęła 27,2 mln t w roku gospodarczym 2012/2013 i przewiduje się, że w roku 2013/2014 wzrośnie o 8,5 proc. do 29,576 mln t - powiedział przewodniczący posiedzeniu grupy roboczej „Rośliny oleiste" Max Schulman.

Jednak ze względu na zmienne warunki pogodowe dane te należy przyjmować z rezerwą. Niektórzy delegaci skarżyli się na złe warunki pogodowe i nadmierne opady deszczu w okresie sadzenia, które niekorzystnie wpłynęły na produkcję i jakość upraw. Ze względu na panujące obecnie niskie temperatury mróz także może wywrzeć poważny wpływ na uprawy w niektórych krajach na północy Europy. Na południu Europy nadmierne opady deszczu opóźniają zasiewy słonecznika. Może to mieć wpływ na potencjalne plony ze zbiorów w roku 2013.

Ponadto po dwóch z rzędu latach zniszczeń wywołanych przez zimowe mrozy Copa-Cogeca skarżyła się, że ilość dostępnego materiału siewnego jarych odmian roślin oleistych jest coraz mniejsza i zaapelowała o większą ilość. Copa-Cogeca wyraziła również niepokój związany z ograniczeniem stosowania neonikotynoidów do zaprawiania nasion i ostrzegła, że aktualne wahania pogody pokazują, jak istotna jest ochrona upraw przed owadami. Wszelkie ograniczenia mogą poważnie wpłynąć na produkcję roślin oleistych w UE, co uzależni Unię od importu, a to z kolei będzie miało katastrofalne skutki ze względu na napiętą sytuację na światowym rynku białek roślinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!