PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Produkcja rzepaku w UE ma wzrosnąć o 8,5 proc.

Z szacunków Copa-Cogeca dla 27 państw członkowskich UE dot. roślin oleistych na lata gospodarcze 2012/13 i 2013/14 wynika, że w tym sezonie oczekuje się poprawy sytuacji, gdyż produkcja roślin oleistych ma wzrosnąć o 8,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Niemniej UE pozostanie największym importerem rzepaku.- Według danych liczbowych całkowita produkcja roślin oleistych w Unii Europejskiej osiągnęła 27,2 mln t w roku gospodarczym 2012/2013 i przewiduje się, że w roku 2013/2014 wzrośnie o 8,5 proc. do 29,576 mln t - powiedział przewodniczący posiedzeniu grupy roboczej „Rośliny oleiste" Max Schulman.

Jednak ze względu na zmienne warunki pogodowe dane te należy przyjmować z rezerwą. Niektórzy delegaci skarżyli się na złe warunki pogodowe i nadmierne opady deszczu w okresie sadzenia, które niekorzystnie wpłynęły na produkcję i jakość upraw. Ze względu na panujące obecnie niskie temperatury mróz także może wywrzeć poważny wpływ na uprawy w niektórych krajach na północy Europy. Na południu Europy nadmierne opady deszczu opóźniają zasiewy słonecznika. Może to mieć wpływ na potencjalne plony ze zbiorów w roku 2013.

Ponadto po dwóch z rzędu latach zniszczeń wywołanych przez zimowe mrozy Copa-Cogeca skarżyła się, że ilość dostępnego materiału siewnego jarych odmian roślin oleistych jest coraz mniejsza i zaapelowała o większą ilość. Copa-Cogeca wyraziła również niepokój związany z ograniczeniem stosowania neonikotynoidów do zaprawiania nasion i ostrzegła, że aktualne wahania pogody pokazują, jak istotna jest ochrona upraw przed owadami. Wszelkie ograniczenia mogą poważnie wpłynąć na produkcję roślin oleistych w UE, co uzależni Unię od importu, a to z kolei będzie miało katastrofalne skutki ze względu na napiętą sytuację na światowym rynku białek roślinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!