Pojawiły się pierwsze aktywne komunikaty wystąpienia pryszczarka kapustnika w rzepaku ozimych. Informuje o tym Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów prowadzony przez Państwowy Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na razie dotyczą one południowych regionów kraju, województwa opolskiego i dolnośląskiego.

Walkę z tym szkodnikiem łuszczynowym (tak jak i chowaczem podobnikiem) wykonuje się w fazie tzw. opadania płatków, przeważnie w mieszaninie z fungicydem (przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych). Insektycydy bazują głównie na jednej substancji czynnej, tylko nieliczne zawierają dwa składniki: tiachlopryd (z grupy chloronikotynyli) + deltametrynę (z grupy pyretroidów) i chloropiryfos (z grupy fosforoorganicznych) + beta-cyflutryna (z grupy pyretroidów). Lista preparatów sięga prawie 30 pozycji, generalnie z grupy pyretroidów, ale też kilka z grupy pochodnych neonikotynoidów.

Próg ekonomicznej szkodliwości w fazie od początku opadania płatków kwiatowych (BBCH 65–69) wynosi 1 owad dorosły na 4 rośliny.

Pryszczarek to muchówka wielkości około 1,5 mm. Ma ona barwę brunatną z żółtoczerwonym odwłokiem, długie czułki i odnóża. Jej larwy są początkowo przezroczyste, później białe, a następnie stopniowo żółkną. Szkodnik ten nalatuje na rzepak w okresie jego kwitnienia, przeważnie trwa to ok. miesiąca. Składa jaja w dopiero co wykształcających się łuszczynach. Z nich powstają larwy, które wysysają soki z młodych nasion oraz ze ścian łuszczyn.

W Polsce w zależności od warunków pogodowych występują zwykle 2-3 pokolenia tego szkodnika. Jego rozwojowi sprzyjają wysokie temperatury, ale też i brak opadów deszczu. W takich warunkach wzrasta prawdopodobieństwo wydania większej liczby pokoleń.

Przedstawiamy wybrane insektycydy do walki z pryszczarkiem:
- A-Cyper 100 EC (alfa-cypermetryna)
- Acetamip 20 SP (acetamipryd)
- Alfazot 025 EC (beta-cyflutryna)
- Alstar Pro 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Ammo Super 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Bulldock 025 EC (beta-cyflutryna)
- Cyper-Fas 100 EC (alfa-cypermetryna)
- Fastac 100 EC (alfa-cypermetryna)
- Fiesta 100 EC (alfa-cypermetryna)
- Fury 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Helm-Lambda 100 CS (lambda-cyhalotryna)
- Jetstak 100 EC (alfa-cypermetryna)
- Kaiso 050 EG (lambda-cyhalotryna)
- Mavrik 240 EW (tau-fluwalinat)
- Mavrik 240 EW (tau-fluwalinat)
- Minori 050 EC (lambda-cyhalotryna)
- Minuet 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Mospilan 20 SP (acetamipryd)
- Nagomi 025 WG (lambda-cyhalotryna)
- Pitbul 025 EC (beta-cyflutryna)
- Proteus 110 OD (tiachlopryd, deltametryna)
- Pyrinex Supreme 262 ZW (chloropiryfos, beta-cyflutryna)
- Rage 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Stark 20 SP (acetamipryd)
- Sumi-Alpha 050 EC (esfenwalerat)
- Tekapo 025 EC (beta-cyflutryna)
- Titan 100 EW (zeta-cypermetryna)
- Trebon 30 EC (etofenproks).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!