Rzepak jest rośliną wymagającą, dlatego też przygotowanie pola pod zasiew tej uprawy nie jest proste. Gleba powinna być wyrównana i równomiernie spulchniona do głębokości ok. 4 cm. Dodatkowo dobrze jest, gdy ma strukturę gruzełkowatą - bez zbryleń, ale przede wszystkim powinna być dobrze osiadła. Na to wszystko potrzebny jest czas.

Klasyczna uprawa gleby, która w swojej definicji pozwala na uzyskanie takich efektów (o ile nie przeszkodzi w tym pogoda), pod rzepak jest niestety długotrwała i droga, dlatego coraz częściej rolnicy nie decydują się na jej pełne wykonanie. Stosują wówczas uproszczenia w zespole uprawek pożniwnych. Podorywkę zastępuje talerzowanie lub agregatowanie.

TRADYCYJNA UPRAWA KROK PO KROKU

Klasycznie pod rzepak zaleca się przeprowadzenie dwóch zespołów uprawowych. Pierwszy - pożniwny to wykonanie zaraz po żniwach podorywki na głębokość 10-12 cm. Następnie, kiedy chwasty skiełkują, należy zabronować pole, przy późnym siewie można je też zwałować. Kolejnym etapem są uprawki przedsiewne. Mają one stworzyć odpowiednie warunki do siewu nasion na odpowiednią głębokość, trzeba jednak pamiętać, że gleba ma być spulchniona, a nie przesuszona. Zbyt głęboki siew nasion bowiem przeszkadza przebić się kiełkom rośliny na powierzchnię, dodatkowo je osłabia i naraża na choroby. W zespole przedsiewnym zaleca się orkę siewną na głębokość 20-22 cm. Przeprowadza się ją po upływie 2-3 tygodni od podorywki. Po tym zabiegu ponownie trzeba odczekać 2-3 tygodnie, tak aby gleba osiadła i wrócił naturalny podsiąk. Bezpośrednio przed siewem rzepaku zaleca się jeszcze wjechanie na pole z agregatem doprawiającym glebę, który wyposażony jest w wał strunowy.

Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzenie tradycyjnej uprawy jest w praktyce rzadko stosowane z dwóch ważnych powodów - czasu i wysokich kosztów. Uprawa ta wymaga bowiem co najmniej 3-4 tygodni od czasu zbioru przedplonu do siewu rzepaku. Jej jakość w dużej mierze uzależniona jest od uwilgotnienia gleby. Rośliną, która spełnia te wymagania pod kątem czasowym, jest jedynie jęczmień i to ozimy. Na stanowisku po pszenicy uprawę gleby można uprościć. Podorywkę zastępuje gruber, a następnie rolę doprawia się agregatem uprawowo-siewnym. Z kolei uprawa bezpłużna (zerowa) polecana jest na stanowiskach po ziemniaku i roślinach bobowatych.

UPROSZCZENIA UPRAWY