W związku z powyższym rzepak nie będzie mógł być zaprawiony i ochroniony insektycydami z tej grupy związków. Obowiązuje bowiem dwuletni zakaz ich stosowania. Do zaprawiania nasion rzepaku pozostaną tylko zaprawy zawierające fungicydy.

Brak zapraw insektycydowych przyczyni się niestety do wzrostu kosztów produkcji, prawdopodobnie dlatego, że będzie niezbędny dodatkowy ochronny zabieg przeciwko szkodnikom jesiennym.

Szkodniki, które mogą wystąpić jesienią na rzepaku ozimym to: pchełki ziemne, chowacz galasówek, pchełka rzepakowa, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, miniarka kapuścianka, śmietka kapuściana i tantniś krzyżowiaczek.

W celu określenia zagrożenia warto po wschodach, wystawić żółte naczynia i wykonywać codziennie lustrację swoich plantacji. To dobry sposób monitorowania ilości owadów szkodliwych w rzepaku, również w okresie jesiennej wegetacji. W przypadku pojawienia się dużej ilości szkodników, należy opryskiwać rośliny rzepaku po przekroczeniu progu ich ekonomicznej szkodliwości.

Większość insektycydów zarejestrowanych do zwalczania jesiennych szkodników rzepaku ozimego opartych jest na deltametrynie. Wyboru w substancjach aktywnych póki co nie ma. Na razie nie ma co się tym martwić, bo wszystkie prawidłowo zastosowane preparaty powinny skutecznie ograniczać presje szkodników jesiennych. Dotychczas te szkodniki rzadko były zwalczane tymi substancjami, nie ma więc możliwości by uodporniły się na nie.

Martwić może jednak fakt, że nie ma zarejestrowanych preparatów na śmietkę kapuścianą czy miniarkę. Populacje tych szkodników dotychczas ograniczały między innymi zaprawy nasienne. W związku z tym może się okazać, że w najbliższych latach szkodniki te nabiorą znaczenia gospodarczego.

Pozostaje tylko refleksja: Jak to wszystko ma się do obowiązującej nas integrowanej ochrony roślin?

Na koniec przedstawiamy preparaty zarejestrowane na szkodniki jesienne:

Agria-Deltametryna 2,5 EC - (deltametryna) zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,25l/ha) oraz mszycy kapuścianej (0,35l/ha).
Decis 2,5 EC - (deltametryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki rzepakowej (dawka 0,25l/ha) oraz mszycy kapuścianej (0,35l/ha).
Decis Mega 50 EW - (deltametryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,15l/ha), gnatarza rzepakowca (0,15 l/ha) oraz mszycy kapuścianej (0,15l/ha).
Delta 50 EW - (deltametryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,15l/ha), gnatarza rzepakowca (0,15 l/ha) oraz mszycy kapuścianej (0,15l/ha).
Khoisan 25 EC - (deltametryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,25l/ha), oraz mszycy kapuścianej (0,35l/ha).
Patriot 100 EC - (deltametryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,065l/ha).
Sparviero - (lamda-cyhalotryna), zarejestrowany do zwalczania pchełki (dawka 0,075l/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!