PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przymrozki nie są obojętne dla rzepaku

Przymrozki nie są obojętne dla rzepaku Plantacje nieregulowane chemicznie mocno wystrzeliły w pęd, są zatem bardziej narażone na działanie przymrozków; Fot. Anna Kobus

Od kilku dni chłodne noce z przymrozkami mogą wyrządzić szkody w uprawach. Dla rzepaku przymrozek w fazie zielonego pąka może nie jest tak niebezpieczny jak ten, który ma miejsce w fazie kwitnienia, ale nie pozostaje obojętny dla roślin.Nocne przymrozki, jakie notujemy na termometrach od kilku dni powodują przede wszystkim przejściowe podwiędnięcie roślin. Widać to obecnie dobrze na rzepaku w postaci zwisających wierzchołków z kwiatostanem. Im silniejszy przymrozek, tym bardziej widoczne szkody. Gdy stres ustąpi, a roślina się zregeneruje, pęd będzie się prostował, ale może w przyszłości pozostać w postaci „esowatych” wygięć.

Przymrozki, zwłaszcza silniejsze i te powyżej -5 st. C mogą uszkadzać również pąki kwiatowe, powodując ich późniejszą redukcję i odpadanie. Najbardziej narażone są te pąki, które są położone najwyżej i jednocześnie są najbardziej zaawansowane rozwojowo. Te schowane w kwiatostan raczej nie powinny ulec uszkodzeniu. Przemrożeń można się spodziewać w odmianach wcześniejszych, szczególnie na pędzie głównym i na plantacjach nieregulowanych chemicznie (tam pęd główny wystrzelił najbardziej w górę). Nie powinny być to jednak szkody o znaczeniu gospodarczym.

Przymrozek może także powodować podłużne pękanie łodygi rzepaku, będzie to widoczne szczególnie na plantacjach obficie nawożonych azotem, a jednocześnie słabo zaopatrzonych w bor, (tam ściany komórkowe roślin są cieńsze, komórki mocno uwodnione, a więc bardziej podatne na pęknięcia). Takie uszkodzenia zazwyczaj szybko się zabliźniają i nie mają większego wpływu na plon, mogą jednak stać się wrotami dla chorób grzybowych.

Na skutek niskich temperatur, rośliny rzepaku często także przybrały fioletowy odcień ,co należy wiązać z niską podażą fosforu (fosfor jest słabo pobierany przez rośliny w  takich warunkach). Takie objawy są przejściowe, w miarę ocieplenia powinny ustąpić.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • z.., 2017-04-23 14:18:46
  Obejrzałam wszystkie pola swoje i cudze ...rzepak robi się fioletowy....ale grubieje i rozgałęzia się w systemie "zwartym". Sporo uprawa albo zimnem albo chemią przyhamowanych. Pszenice tu i tam jak oparzone ...mrozem.
  Ogólnie wrażenia termiczne na polu jak.... w lutym, z zimnych chmur leci sobie coś w rodzaju grado/śniegu.....
 • rolas 2017-04-21 21:19:58
  50 ha rzepaku, 10 nie wiem czy wyprostuje się do żniw, delikatna odmiana i kiszka. Buraki 15 ha, niestety paczka z nasionami już jedzie-do przesiania...
 • mig 2017-04-21 18:26:54
  rzepak sobie poradzi powinnien..troche dostal ale ma czas na regeneracje jest duzy :P balem sie bardziej o wschodzace buraki ale chyba wszystko ok ;) kuj-pom
 • Jurek 2017-04-21 16:46:44
  Zamość -6 w poniedziałek
 • rolnik mazowieckie 2017-04-21 15:23:36
  Okolice Siedlec Mazowieckie w poniedziałek rano -5.
 • mikimałs 2017-04-21 15:04:59
  U mnie woj. Zach-pom było -2 i trochę siekło rzepak a jak u was?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!