Rolnictwo ukraińskie jest w stanie dostarczyć znaczącą ilość nasion roślin oleistych i stać się liczącym, w skali globalnej, eksporterem produktów i surowców z nich pochodzących. Wysoki poziom dostaw jest wynikiem wzrostu produkcji rolnej roślin oleistych na Ukrainie w sezonie 2013. Dotyczy to przede wszystkim produkcji słonecznika i rzepaku, i osiągnięcia ich większej wydajności, pozwalającej wyprodukować większe ilości oleju oraz śruty.

Na Ukrainie tegoroczna produkcja oleistych była rekordowo wysoka. Oil World szacuję, że w tym roku wynosi ona 14,45 mln ton i jest to wzrost o 21 proc. w stosunku do roku 2012. W strukturze zasiewów oleistych dominował słonecznik (66 proc.) soja (17 proc.), oraz rzepak (16 proc.). Odnotowano rekordowe zbiory rzepaku na Ukrainie, które były wyższe o ponad 80 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu. Prognozuję się, że eksport rzepaku ukraińskiego będzie najwyższy w historii. Również zbiory nasion słonecznika były wyższe w tym roku na Ukrainie o 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Nie mniej jednak, w przeciwieństwie do rzepaku, przemysł ukraiński przetwarza znaczną część słonecznika i eksportuję olej i śrutę.

Od lat w planach ukraińskiego rządu jest zapewnienie zdecydowanego wzrostu wielkości eksportu przetworzonych produktów rolno-spożywczych do państw Unii Europejskiej, a także Bliskiego Wschodu i Azji. Już w latach poprzednich zanotowano wzrost eksportu produktów ukraińskich do Polski. W zeszłym roku udział Ukrainy w polskim imporcie przekroczył 60 proc. Ile będzie wynosić w tym roku, czas pokaże.Należy jednak spodziewać się kolejnego rekordu.

Podobał się artykuł? Podziel się!