Późne żniwa to też przedłużenie przygotowania pola pod siewy. Ma to szczególne znaczenie dla wyboru odmian rzepaku ozimego. Już warto teraz o tym pomyśleć.

Jakie odmiany są mniej wrażliwe na opóźnione siewy?

- Przede wszystkim odmiany mieszańcowe. Z badań prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wynika, że właśnie one lepiej rozwijają się w warunkach późniejszego siewu, a więc kilka dni po 1 września, nie później. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają lepszego stanowiska i dokładnej uprawy - powiedział w rozmowie z portalem farmer.pl prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Siew odmian mieszańcowych powinien być rzadki, co automatycznie przekłada się na mniejszą obsadę roślin na metrze kwadratowym.

- W Polsce wprowadza się coraz więcej odmian mieszańcowych, ale też odmian bardzo wczesnych, co jest dobrym trendem. Generalnie one szybko rosną jesienią i wcześnie wznawiają wegetację po zimie, tylko niestety może się to zemścić stratami po przymrozkach. Jednak takie sytuacje w naszym kraju są na pewno rzadsze niż majowe susze, które występują u nas regularnie. Odmiany heterozyjne wykorzystują lepiej wodę z zimy i przez to wyżej plonują - dodał prof. Mrówczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!