PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rzepak dobrze rokuje, ale szkodników jest więcej niż zwykle

Rzepak dobrze rokuje, ale szkodników jest więcej niż zwykle

- Według wstępnych obserwacji rzepak jest na większości plantacji w lepszej kondycji niż można było spodziewać się w okresie po ruszeniu wegetacji, co dobrze rokuje – mówi portalowi farmer.pl dr inż. Lech Kempczyński, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.Rzepak ozimy obecnie jest w fazie kwitnienia, co prawda nawet w zależności od regionu to jest początek a w innym pełnia kwitnienia. Różnice w fazie rozwojowej są widoczne nawet na jednym polu. Dodatkowo rośliny są przeważnie niższe niż zwykle.

- Na niektórych plantacjach można zauważyć tzw. endemę - zwaną również korowatością liści. Jest to choroba nieinfekcyjna spotykana w warunkach wysokiej wilgotności powietrza przy wysokiej jego temperaturze lub nadmiernej zawartości wody w glebie przy niskiej temperaturze. W takich warunkach korzenie pobierają więcej wody niż mogą jej odparować liście. W przypadku tak zakłóconego procesu transpiracji następuje rozrywania komórek liścia w ten sposób stwarzając możliwości porażania rośliny przez patogeny - zauważa dr Kempczyński.

Takie pęknięcia są doskonałą bramą dla patogenów. W rzepaku pojawiły się choroby np. zgnilizna twardzikowa i czerń krzyżowych. Występuje też szkodniki. Jest ich więcej niż zwykle.

- Notuje się większą ich ilość szkodników niż zazwyczaj, a ponadto występują one w odróżnieniu „normalnych" lat jednocześnie np. chowacze i słodyszek. Może to być spowodowane bardzo długim i chłodnym okresem przedwiosennym, co zakłóciło normalną sekwencję czasową pojawiania się poszczególnych gatunków szkodników - zauważa Lech Kempczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • wisla 2013-05-21 21:11:32
  na podlasiu rzepaki ładne szkodników jak nigdy nie ma lub w małych ilościach
 • jach 2013-05-18 22:17:24
  Na moim terenie jak u @jarki -rzepaki kiepskie i jak w ciągu 2 - 3 dni nie spadnie deszcz, będzie tragicznie (susza) nie tylko z rzepakiem. Szkodników jak do tej pory bardzo mało.
 • jarki 2013-05-18 21:36:16
  według mnie jest odwrotnie niż mówi dyrektor szkodników jest mało a rzepaki kiepskie
 • mag 2013-05-17 23:23:59
  co za bezsens - do redaktora FARMERA - chłopie albo zaczniesz pisać dla rolników albo na zamówienie lub coś pomiędzy - ja osobiście rezygnuję z tego źródła
  pozdro Panie Redaktor
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!