- Udało mi się zebrać już 1/3 powierzchni uprawy rzepaku, ale znowu przyszły deszcze i musiałem przerwać żniwa. W okolicy wszyscy wyszli w pole, pomimo wysokiej wilgotności nasion 8-12 proc. koszą rzepak - mówi portalowi farmer.pl Mieczysław Kowalczyk, rolnik z Wielkopolski i członek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

- Rzepak sypie słabiej niż się spodziewałem. Średnio plony wynoszą 2,5 t/ha, ale są też pola gdzie z hektara zbieram 1,5 t, jak też 3 t - dodaje Kowalczyk.


Na wolnym rynku za tonę nasion rzepaku można dostać 1800-1900 zł netto. W sytuacji, kiedy ktoś wcześniej zakontraktował nasiona cena ta może być wyższa. - Podpisałem umowę dwa miesiące temu na 2011 zł/t i 1860 zł/t. Surowiec sprzedaję od razu, ponieważ nie mam odpowiedniej bazy przechowalniczej - mówi Mieczysław Kowalczyk.

Jak informuje nas Magdalena Bodył z KZPR Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy oferują za tonę nasion rzepaku 1815 zł, a Elstar Oils - 1840 zł. - Do zakładów spływają małe ilości surowca - mówi Bodył. Spowodowane jest to niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które opóźniają żniwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!