PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rzepak zawiązał mało łuszczyn

Rzepak zawiązał mało łuszczyn Tegoroczna kondycja rzepaków na Kujawach jest daleka od idealnej; Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 31-05-2016 07:32

Tagi:

Słaby rzepak na Kujawach to nie tylko następstwo szkód spowodowanych złym przezimowaniem większości plantacji. Rośliny w tym regionie nie rozpieszczała także pogoda, która panowała na przestrzeni wiosny. Regenerację rzepaku uniemożliwił przede wszystkim deficyt opadów, jak również niekorzystny ich rozkład.Dotychczasowe opady w tym regionie dalekie były od optymalnych. Ich brak w newralgicznych momentach zadecydował o tym, że uszkodzony po zimie rzepak nie miał szans na odpowiednią regeneracje. Łany są nie tylko przerzedzone, są niskie, słabo ulistnione, rozgałęzione od samego dołu (następstwo przemarznięcia stożka wzrostu), często mocno zachwaszczone.

Uszkodzony po zimie system korzeniowy w obliczu suszy okazał się niewydajny. Niedostateczne zaopatrzenie roślin w wodę i składniki pokarmowe (słabe rozpuszczanie i wykorzystanie nawozów mineralnych) jak również mała powierzchnia liści (ograniczona fotosynteza) wpłynęły na zawiązanie małej ilości organów generatywnych.

Rośliny z powodu braku wody słabo kwitły, a następnie redukowały łuszczyny głównie w części wierzchołkowej. Traciły je również na skutek żerowania słodyszka, a lokalnie także wiosennych przymrozków.

Efekt końcowy jest taki, że rzepak łuszczyn zawiązał mało, a jeśli deficyt wody będzie dalej się pogłębiał, masa tysiąca nasiona (MTN) będzie także niska.

Niestety rośliny w tym regionie dalej tracą łuszczyny, tym razem z powodu lokalnie intensywnego żerowania szkodników łuszczynowych (pryszczarka kapustnika oraz chowacza podobnika).
Wszystkie wyżej wymienione czynniki ewidentnie odbiją się na plonie końcowym rzepaku, który zapowiada się w wielu przypadkach na bardzo niskim poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Stan. 2016-06-08 22:45:11
  Tylko w okresie klęski nieurodzaju (w całym kraju) rolnik ma zysk. Więc kocham każdą suszę w całej Polsce: mniej "ciężarów" większy przychód. Więc nie dawać na msze o deszcz, nie dawać.
 • wład 2016-05-31 21:52:19
  Zatem rzepaku będzie w kraju w tym sezonie o wiele za mało w stosunku do potrzeb
  przetwórców. Czy Pani Anna (autorka art.) zgadza się z opinią ?
 • Antonino 2016-05-31 15:34:15
  @Barts - jeżeli tak dalej będzie to na pewno
 • Barts 2016-05-31 14:34:52
  Jedyne co dobrze zobrazuje rozmiar zniszczeń to nasiona w zbiorniku kombajnu a tym roku raczej ich brak
 • Antonino 2016-05-31 13:40:15
  Z moich obserwacji wynika, że ta sytuacja nie występuje tylko na Kujawach. Byłem szacować szkody z "przymrozków wiosennych" w województwach wielkopolskim, lubuskim oraz dolnośląskim i wszędzie ten sam schemat - brak wody i niewykształcone łuszczyny lub ich brak, dochodzi jeszcze pryszczarek. Jednym słowem tragedia.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!