PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rzepaku będzie mało

Rzepaku będzie mało

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 28-04-2012 11:36

Tagi:

Produkcja rzepaku w Polsce w tym roku może wynieść tylko 1,2-1,4 mln ton.Z powodu tegorocznych strat w uprawach, zbiory rzepaku będą niższe, a ziarno to prawdopodobnie podrożeje - poinformował PAP prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku (KZPR) Mariusz Olejnik. Oznacza to, że olej rzepakowy także może podrożeć.

Zaznaczył, że szacunek został zrobiony na podstawie wywiadów telefonicznych. Starty spowodowane tegorocznymi mrozami wynoszą 30-35 proc. upraw rzepaku. Oznacza to, że 1/3 wszystkich zasiewów nadaje się tylko do przeorania.

Według oceny rzeczoznawców terenowych GUS, w kraju do zaorania kwalifikuje się około 29,3 proc. rzepaku i rzepiku ozimego. Największe straty odnotowano w województwach: łódzkim - gdzie wymarzło ponad 90 proc. upraw tej rośliny, lubuskim (70 proc.), kujawsko-pomorskim (61 proc.) i wielkopolskim (46 proc.). Natomiast najlepiej przezimował rzepak w woj.: podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.

- W tym roku będzie w kraju mało rzepaku, najwyżej 1,2-1,4 mln ton - stwierdził Olejnik. W ubiegłym roku w Polsce zebrano ok. 2 mln ton tego ziarna.

Niezbyt dobrze jest też pod tym względem w innych europejskich krajach. Na Ukrainie areał zasiewów będzie o 30 proc. mniejszy z powodu wymarznięcia, o 20 proc. w Rosji. Straty były też we Francji i w Niemczech - dodał.

Spadają szacunki produkcji rzepaku w Unii Europejskiej; według ostatnich prognoz produkcja ma być na poziomie 18,4 mln ton. To rokuje stałą tendencję wzrostu cen, a przynajmniej nie będzie spadków - zaznaczył Olejnik. W tym roku powinni zatem więcej zarobić rolnicy, którym uprawy nie wymarzły. W ubiegłym roku za tonę rzepaku płacono nawet 1,8 tys. zł.

- To może oznaczać, że ceny oleju wzrosną, bo surowiec będzie potrzeby nie tylko na cele spożywcze, ale także na biopaliwa - powiedział Olejnik. W Polsce na olej spożywczy przerabia się ok. 1 mln ton rzepaku.

W opinii dyrektora Polskiego Stowarzyszenie Producentów Oleju Lecha Kepmczyńskiego, tegoroczne zbiory mogą być niższe niż wcześniej zakładali eksperci. Ocenił on, że zbiory mogą być na poziomie 1,7-1,8 mln ton, jeżeli nic negatywnego się nie wydarzy w pogodzie - zastrzegł. Uprawom rzepaku najbardziej zaszkodziłyby wiosenne przymrozki, jakie mogą się pojawić w maju, i susza.

Kempczyński uważa, że jest prawdopodobne, że rzepak zdrożeje, ale w dużym stopniu jego cena zależeć będzie od sytuacji w innych krajach. Cena rzepaku wyznaczana jest na podstawie jego notowań na paryskiej giełdzie Matif. Ewentualna wysoka cena rzepaku może sprawić, że olej rzepakowy, który jest najbardziej popularny w naszym kraju, może podrożeć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jarki 2012-05-05 08:49:52
  nikt im nie płaci oni więcej rzepaku kupują niż sami produkują
  ci prezesi i zarządy związków producentów zbóż i rzepaku mają elewatory
 • garek 2012-05-05 07:04:53
  "w ubiegłym roku za tone rzepaku płacono nawet 1800 pln" nie mam faktury mniejszej niż 1890 netto maksymalne 1980 co za (...) piszą te artykuły albo inaczej kto im za to płaci żeby pisali bzdury
 • jarki 2012-04-29 09:04:22
  dokładnie jeśli chodzi o kuj-pom to ja bym się skłaniał ku 80 % przesiewów a pozostawione 20% da plon 50%-70% mniejszy od normalnego i tu naprawdę nie przesadzam bo swój też zostawiłem a jeszcze przed nami ''ogrodniki''
 • Adam 2012-04-29 07:44:57
  Te 61 % wymarznięcia rzepaku dla kujawsko-pomorskiego to chyba optymista pisał.
 • anonim 2012-04-29 06:11:03
  to nie ziarno tylko nasiona
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!