Z prognoz Oil World wynika, że tegoroczne zbiory rzepaku w UE mogą ukształtować się na poziomie ok. 20,1-20,7 mln t. Jeszcze kilka tygodni temu oczekiwania te były znacznie niższe i wynosiły 19,7 mln t. Jeśli rzeczywiście tegoroczne zbiory przekroczą 20 mln t, będą wyższe od ubiegłorocznych, a także od tych z roku 2011.

Skąd taka wysoka produkcja i poprawka na plus? Po pierwsze ze zwiększenia areału uprawy tego gatunku, po drugie wyższego niż planowano plonowania. Oil World spodziewa się, że w Polsce zbiory przekroczą 2,3 mln t wobec 1,9 mln t w 2012 r. W Niemczech mogą one wynieść 5,7-5,8 mln t wobec 4,8 mln t w ub.r. Z kolei we Francji notowany ma być spadek do ok. 5 mln t, kiedy w roku ubiegłym produkcja wynosiła 5,5 mln t.

- Jeśli chodzi o Ukrainę, która należy do największych dostawców rzepaku do UE, tegoroczna produkcja może być tam najwyższa od 5 lat. Zbiory w br. prognozowane są na poziomie ok. 2 mln t wobec 1,3 mln t w 2012 r. We wschodnich i południowych regionach Ukrainy żniwa rozpoczęły się dość wcześnie (o 1-2 tygodnie wcześniej) - podaje BGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!