PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Słodyszek powrócił na pola

Słodyszek powrócił na pola Wraz z ociepleniem słodyszek ponownie pojawił się na polach rzepaku; Fot. Anna Kobus

Wraz z ociepleniem na polach rzepaczanych ponownie zagościł słodyszek. Lokalnie chrząszczy jest tak dużo, że należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu insketycydowego. W łanach rzepaku pojawiły się także już pojedyncze chrząszcze chowacza podobnika, a wkrótce mogą także pojawić się muchówki pryszczarka kapustnika. Na razie nie stanowią one zagrożenia. Należy jednak monitorować ich liczebność, by w porę zareagować.Rzepak w większości regionów kraju zakwitł, a ocieplenie wpłynęło mocno na wzmożoną aktywność wielu owadów w tej uprawie. Pojawił się w łanach przede wszystkim ponownie słodyszek rzepakowy, który największe straty będzie obecnie wyrządzał na niezakwitłych jeszcze pąkach kwiatowych.

Jego zwalczanie obecnie nie jest łatwe. Na plantacjach pojawiały się także zapylacze, a to wymusza na producentach obowiązek sięgania po preparaty bezpieczne dla pszczół i jednocześnie skłania do wykonania oprysku wyłącznie wieczorami, tj. po ich oblocie. Od fazy BBCH 58-60 (początek kwitnienia) można sięgnąć po acetamipryd, tiachlopryd lub tau-fluwalinat. Kategorycznie nie można stosować już związków z grupy fosforoorganicznych np. chloropiryfosu i unikać tych z grupy pyretroidów (bardzo wysoka toksyczność dla zapylaczy) takich jak: alfa-cypermetryna, cypermetryna, deltametryna czy lambda-cyhalotryna.

Należy pamiętać, że w okresie kwitnienia rzepaku szkodliwość słodyszka spada. W tym okresie (luźny kwiatostan i początek kwitnienia) progiem ekonomicznej szkodliwości jest pojawienie się  3-5 chrząszczy na jednej roślinie (w fazie pąkowania był to 1 chrząszcz na roślinę). Pojawiają się natomiast w łanie groźne szkodniki łuszczynowe (chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik). I to właśnie przeciwko tym owadom należy skierować kolejny zabieg insektycydowy, a populację słodyszka zwalczymy przy okazji jego wykonywania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • matt 2017-05-08 11:55:27
  ..uj ze słodyszkiem ważniejszy zabieg na płatek
 • Damian 2017-05-08 11:24:16
  wczoraj wjeżdżałem w pole z opryskiwaczem jak w masło. Bruzdy są takie, że mam system melioracyjny na pole. Wystarczy oczyścić, skomunikować z rowem i mam za darmo osuszanie pola.
 • z.., 2017-05-08 10:40:47
  Oczywiście w nocy była głupawa mżawka...może oprysk został. Chmury wiszą non-stop w ciągu dwóch tygodni 70mm....oczywiście po wcześniejszych mokrych dwóch tygodniach.....rżniemy koleiny w galarecie i pryskam...jak się da oczywiście.... Grzybówki więcej jak zwykle...presja chorób większa....Sąsiedzi się wyciągają i też pryskają....mimo wszystko....
 • kujawiaczek 2017-05-08 09:54:02
  no ale kto wjedzie w pole? leje i leje
 • bury 2017-05-08 09:52:24
  Cytat ze strony IOR z Poznania "Od fazy BBCH 58–60, z uwagi na konieczność
  ochrony entomofauny zapylaczy, dozwolone jest wyłącznie stosowanie acetamiprydu lub tau-fluwalinatu". więc chyba nie wolno akurat na słodyszka stosować np. alfa-cypermetryny. U mnie rzepak kwitnie ale na szczęście nie jest go tak dużo. trzeba pamiętać że słodyszek w czasie kwitnienia nie szkodzi już tak bardzo.
 • heniek 2017-05-08 09:43:38
  @maniek to napisz jakie (konkretnie) bo ja ostatnio czytałem kilka etykiet środków na słodyszeka z pyretroidami, iw etykietach pisało że tylko można je stosować do początku kwitnieia, później nie
 • rolnik6666 2017-05-08 08:30:21
  u mnie robali zero ,od dwóch tygodni codziennie leje ,od poczatku maja spadło 270 litrów deszczu na metr
 • maniek 2017-05-08 08:25:49
  kto to pisze!! jak zawsze błędy i nieprecyzyjne sformułowania! w fazie BBCH 50 - 65(początek pakowania -pełnia kwitnienia) oraz BBCH 65-79 ( pełnia kwitnienia -koniec rozwoju łuszczyn) jest cała masa zarejestrowanych a więc dopuszczonych do stosowania preparatów opartych na alfa-cypermetrynie, cypermetrynie, deltametrynie czy lambda-cyhalotrynie.!!! I nikt nie może zabronić ich stosowania w tym okresie! zabiegi należy wykonywać po oblocie pszczół.
 • Kujawsko pomorskie 2017-05-08 08:18:04
  Jak pryskać rzepak jak nie można wiecheć na pole 40 litrów na metr co robić tylko płakać
 • miro 2017-05-07 23:55:23
  ja na razie nie pryskam już więcej na robale, nie jest ich za dużo a zapowiadają ochłodzenie na dniach... U mnie pójdzie już na nie oprysk pewnie razem z amistar xtra na grzyba, gdy płatki zaczną opadać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!