Wbrew pozorom rozpoznać śmietkę nie jest łatwo, gdyż owad ten nieco przypomina muchę domową. Łatwo go przeoczyć czy pomylić z innymi gatunkami pospolitych muchówek. Samce są ciemnoszare długości około 5-5,5 mm, samice są większe mają od 6 do 6,5 mm i są jaśniejsze od samców, bardziej brunatne niż czarne. Muchówki na jasnym czole mają niewielką czerwona plamkę.

Śmietka wytwarza 2-3 pokolenia w ciągu roku. Dla rzepaku szczególnie groźne jest trzecie pokolenie śmietki, które pojawią się we wrześniu i październiku. Szkodniki opanowują młody rzepak oraz samosiewy rzepaku. Po około tygodniu nalotów samica składa jaja przy szyjce korzeniowej lub pod grudki gleby zawsze w pobliży rośliny żywicielskiej. Jaja są białe i podłużne, długości 1 – 1,2 mm. Jedna samica może nawet złożyć 120 sztuk jaj.

Larwy są kremowe, beznożne długości do 7 mm. Żerują przede wszystkim na częściach podziemnych rzepaku. Uszkodzone rośliny są pozbawione bocznych korzeni, a na korzeniu palowym widoczne są wydrążone korytarze. Uszkodzone rośliny słabo rosną, więdną, żółkną lub przybierają odcień fioletowy, można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Silnie porażone rośliny zamierają już jesienią lub zimą (uszkodzone rośliny są bardziej podane na wymarzanie). Wiosną, jeśli rzepak przeżyje atak śmietki, słabiej po zimie się regeneruje i rośliny są bardziej podane na suszę.

Żerujące larwy można znaleźć w roślinach już we wrześniu, najczęściej w październiku, obecne być mogą także na początku listopada. Larwy po upływie 3 do 4 tygodni żerowania przepoczwarczają się na ogół w glebie. Zimuje poczwarka, koloru brązowego i długości od 4-7mm. Muchówki śmietki pojawiają się w kwietniu lub maju.

Zwalczanie śmietki w dobie braku zapraw opartych na wycofanych neonikotynoidach w rzepaku oraz braku zarejestrowanych nalistnych preparatów nie jest łatwe. Trudności w zwalczaniu potęgują długi termin nalotów muchówek oraz fakt, że w przestrzeni rolniczej nagromadziło się bardzo dużo tych szkodników. Będąc świadomym zagrożenia, w tym sezonie producenci rzepaku poświęcają śmietce wyjątkowo dużo uwagi. Niestety decydują się także na nielegalne rozwiązania. 

Więcej informacji na temat tego groźnego szkodnika i przewidywanych problemów z nim związanych w obecnym sezonie można przeczytać w poprzednich artykułach opublikowanych na łamach portalu farmer.pl:

Zachęcamy do zapoznanie się z tymi informacjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!