Śmietka kapuściana to niewielka (ok 6 mm ) muchówka o szarej barwie. W tej chwili na rośliny rzepaku nalatuje trzecie pokolenie śmietki.

Samica śmietki kapuścianej składa jaja po jednym lub kilka pomiędzy grudami ziemi lub bezpośrednio na roślinie. Po ok. 5 dniach z jaj wylęgają się larwy, które są beznogie, robakowate o kremowej barwie. Larwy trzeciego pokolenia rozwijają się na liściach, uszkadzają podziemne części roślin. Objawem żerowania śmietki kapuścianej są pożółkłe rośliny rzepaku, słabo rozwijające się, mimo dostatecznej wilgoci w glebie.

Próg ekonomicznej szkodliwości to 1 osobnik dorosły w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni. Tymczasem w Kotlinie Kłodzkiej w ciągu 3 dni w żółtym naczyniu w ubiegłym tygodniu notowano nawet 200 osobników dorosłych, co świadczy o niezwykle dużym nasileniu szkodnika w tym regionie. W tej chwili śmietka kapuściana w rzepaku jest widoczna także w woj. lubuskim i wielkopolskim w mniejszych ilościach, ale przekraczających próg ekonomicznej szkodliwości. Przypominamy zatem o konieczności monitoringu upraw i wystawianiu żółtych naczyń na pola.

- Preparaty stosowane do zwalczania pchełek, mszyc w rzepaku zmniejszają populację śmietki kapuścianej. Dobrze jest wykorzystywać preparaty działające układowo-wgłębnie o długim działaniu. Takim insektycydem do jesiennej ochrony rzepaku przeciwko mszycom jest Pyrinex Supreme 262 ZW, stosuje się go w dawce 1 l/ha. . Przy obecnych temperaturach można też wykorzystać preparaty z grupy pyretroidów – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!