W tym sezonie presja śmietki kapuścianej na szczęście nie była, aż tak wysoka jak początkowo się wydawało. Jedynie lokalnie był problem z tym szkodnikiem.

Uszkodzenia spowodowane przez śmietkę bardzo łatwo można zaobserwować teraz. Najczęściej mają postać placowych uszkodzeń. W ich miejscu rzepak jest dużo słabszy, usycha, jest często przebarwiony na fioletowo lub purpurowo. Jest to efekt poważnego uszkodzenia systemu korzeniowego i pojawienia się zaburzeń w pobieraniu wody i składników pokarmowych. W jednym korzeniu może żerować nawet kilkanaście larw śmietki.

Mocno uszkodzony korzeń butwieje, części wegetatywne więdną i cała roślina zamiera. Jeśli uszkodzenia są mniejsze taka roślina poważnie narażona jest na wymarznięcie, a jeśli przeżyje zimę, korzeń regeneruje się, ale roślina taka zazwyczaj wcześniej dojrzewa i osypuje nasiona. 

Należy mieć świadomość, że pogoda nadal sprzyja żerowaniu szkodników. Ich aktywność spadła, ale całkowicie nie ustała. Dotyczy to także śmietki, która ciągle drąży kanaliki w korzeniach rzepaku. Rozmiar szkód może zatem się powiększać. 

Podobał się artykuł? Podziel się!