PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sprawdź żywotność rzepaku poprzez test

Sprawdź żywotność rzepaku poprzez test Po lewej stronie martwa roślina, po prawej - żywa, fot. Syngenta

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 09-01-2016 08:01

Tagi:

Ostatni przebieg pogody mógł wpłynąć nie tylko na zboża ozime, ale też i na rzepak. Dlatego gdy przyjdzie odwilż warto sprawdzić stan roślin. Na wynik trzeba poczekać jednak 7 dni.Zbieraliśmy dla Państwa opinie na temat stanu ozimin po przyjściu na początku roku gwałtownych ochłodzeń, często bez okrywy śnieżnej. Opinie specjalistów, jak i komentarze samych rolników, były bardzo podzielone odnośnie oceny roślin. Nie brakowało słów, że za wcześnie na wyrokowanie strat w uprawach i że skala ewentualnych zniszczeń będzie widoczna dopiero wiosną. Apelowano o ostrożność w ocenie sytuacji na polach. Pojawiały się też takie informacje, że jak przyjdzie tylko odwilż trzeba sprawdzić żywotność roślin. W wypadku rzepaku, jeśli okaże się, że nie rokuje on dobrze, zauważymy brunatnienie, a następnie gnicie stożka wzrostu i szyjki korzeniowej. Aby upewnić się warto przeprowadzić test przezimowania. Opisaliśmy już ten dotyczący zbóż ozimych, teraz przyszedł czas na rzepak.

Wielokrotnie pisaliśmy jak go wykonać, ale nie szkodzi przypomnieć jeszcze raz. Wyniki najlepiej sprawdzić po upływie 7 dni.

Próbki należy pobrać z ok. dziesięciu różnych miejsc pola, również po 10 roślin w rzędzie. Nie można przy tym uszkodzić pąka wierzchołkowego, a górny odcinek korzenia palowego nie może być mniejszy nić 5-7 mm.

W sytuacji, kiedy test wykonywany jest tak jak teraz, podczas ujemnych temperatur, wówczas rośliny należy przeznaczyć do powolnego rozmrożenia przez najlepiej okres 24 godzin w temperaturze 12-18ᵒC. Niezamrożone rośliny z kolei od razu nadają się do dalszej „obróbki".

Rzepak należy obmyć. Trzeba odciąć mu u nasady wszystkie liście, a także skrócić system korzeniowy od dołu 5-7 cm. Rośliny należy umieścić na tacy i przykryć gazą ich część korzeniową. Bardzo istotne jest, aby były one cały czas wilgotne.

Następnie na siedem dni należy pozostawić preparaty z roślin w temperaturze 22-25ᵒC, w wilgotności ok. 90 proc. i z dostępem do światła. Po upływie tego czasu sprawdza się na przekroju wzdłuż osi rośliny jak one się zachowują, czy są żywe i nadają się do dalszego wzrostu.

Jak czytać wyniki? Żywe rośliny to takie, których pąk wierzchołkowy rzepaku odznacza się wyraźnym przyrostem liści. Tkanka pąka jest szklista, a po ugięciu palcem - elastyczna. Również korzeń powinien być szklisty lub białawy, a część naskórka nie powinna się złuszczać.

Rzepak, który nie rokuje dalszego wzrostu, ma przemarzniętą szyjkę korzeniową i stożek wzrostu - co uwidacznia się, kiedy po ścięciu szyjki korzeniowej wydostaje się z niej woda. Roślina taka nie ma świeżych przyrostów korzeni, a skórka korzenia łatwo się odrywa. Korzeń łatwo ulega uszkodzeniu przy próbie wyrwania rzepaku z gleby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • Rolnik z opolskiego 2017-02-20 14:05:51
  Co w przypadku gdy rzepak (doslownie zjadla) zwierzyna zostawiajac tylko korzenie i 5-7cm lodygi co robic?
 • rolnik z mazowsza 2016-01-11 09:20:38
  już nie trzeba sprawdzać, smród na polu taki że aż się niedobrze robi...
 • z.. 2016-01-10 22:08:11
  Nie byłam nie widziałam, co na polu, nie mam czasu.
  Ale było już tak, że prawie nie było ..i zostawiłam... w plonie było 4,7. Więc spokojnie wszystko jeszcze przed nami....jeśli rzepak jest mocny nawet z korzenia idzie kilka pędów wyrównujących plon... to huśtawka wiosenna mu jeszcze pomoże....a satysfakcja, że jest.... jest wątpliwa, a przerażenie, że nie ma ...też nie rozwiązuje problemu.
  Im dłużej chodzę po ziemi tym bardziej zastanawiają mnie faceci...gorzej jak przysłowiowe blondynki panikary, na problem szuka się sposobu , nie rozwolnienia. Pozdrawiam.
 • jarki 2016-01-10 14:48:25
  W 2012 na początku marca dałem azot na rzepak
  To był bardzo dobry pomysł szału w żniwa niebyło
  Ale też nie żałowałem
 • Silva 2016-01-10 13:52:51
  A tu h uj odpięło i co wtedy? ;) daj saletry na wszelki wypadek teraz Hehehe
 • młody 2016-01-10 13:31:47
  garek to nie jest tak,że jak przekupki tylko zapobieganie i szybka reakcja,bo jak teraz zrobię próbę i wyjdzie,że padł to już mu nic nie pomoże a na pewno kelpaczki więc już w tej chwili bez paniki zabezpieczę się w materiał .kropka
 • kiziu 2016-01-10 13:28:40
  ubezpieczyciel a niby dlaczego hehe
 • ubezpieczyciel 2016-01-10 12:42:47
  i tak nikomu nie wypłacimy odszkodowań
 • Silva 2016-01-09 18:48:26
  Jak to on ;)
 • chętny sąsiad 2016-01-09 18:27:46
  @farmer to choć już coś zasiał, a Ty będziesz i tak szukał pomocy u sąsiadów. hehe
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!