PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Stan zdrowotny rzepaku

Stan zdrowotny rzepaku Stan zdrowotny rzepaku; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 15-05-2018 18:25

Tagi:

Pod względem zdrowotnym plantacje rzepaku na razie prezentują się dość dobrze, ale ten stan może szybko ulec zmianie…- Po obecnie występujących przelotnych opadach deszczu szczególnie zagrożone są te pola rzepaku, gdzie opadły płatki kwiatowe. Tutaj szybko i z łatwością wdzierać się będą grzyby powodujące infekcję zgnilizną twardzikową. Fitosanitarny stan rzepaku może ulec pogorszeniu.

Na plantacjach rzepaku pojawiają się także pojedyncze oznaki wertycyliozy na liściach, które są w połowie pożółkłe. Grzyb powodujący infekcję opanowuje wiązki przewodzące w roślinie, choroba prowadzi do przedwczesnego zasychania roślin, w efekcie do spadku plonowania.

Uwidaczniają się niekorzystne skutki przebiegu pogody i płytko zbudowanego systemu korzeniowego rzepaku. Rośliny nie mogły pobrać dostatecznych ilości boru i innych składników pokarmowych w odpowiednim czasie, w efekcie są niedożywione i na pewnych odcinkach pędów głównych oraz bocznych nie wykształcają łuszczyn – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Marek Korbas z IOR-BIP w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Małorolny 2018-05-16 10:05:55
    I tutaj muszę się zgodzić z artykułem że rzeczywiście chorób w rzepaku nie widać bo nie widać rzepaku taki jest lichy Max 2 ton z hektara Totalna porażka
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!