PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sucha zgnilizna kapustnych ciągle groźna

Sucha zgnilizna kapustnych ciągle groźna

Ciepła i wilgotna pogoda w okresie jesieni sprzyja rozwojowi suchej zgnilizny kapustnych, co z pewnością na wielu plantacjach rzepaczanych będzie skutkować pojawieniem się wielu objawów chorobowych jeszcze przed zimą.Najgorzej jest na Dolnym Śląsku, tam SPEC zanotował pod koniec września największe stężenie zarodników workowych produkowanych przez tego grzyba. Tam również panowała najbardziej optymalna pogoda dla rozwoju tej choroby, czyli było wilgotno i ciepło.

Póki co SPEC zanotował praktycznie jeden intensywny wyrzut zarodników suchej zgnilizny, który miał miejsce pod koniec września.

Najwięcej zarodników pułapki wolumeryczne wyłapały na Dolnym Śląsku i Kujawach (nawet 140 szt. zarodników w m3 powietrza),nieco mniej zanotowano w zachodniej części kraju, w woj. lubuskim oraz w Wielkopolsce (80-100 szt. m3) W tych regionach należy się spodziewać najwięcej objawów chorobowych.

Na wschodzie kraju było ich znacznie mniej maksymalnie do 20 szt. na m3.W październiku stężenie zarodników w powietrzu było zdecydowanie mniejsze, rzadko przekraczające 10 szt. m3.

Na obszarach gdzie opadów było wyjątkowo mało ryzyko zainfekowania roślin jest stosunkowo niewielkie, gdyż zarodniki do zainfekowania potrzebują dość znacznej wilgoci.

W obliczu przedłużającej się ciepłej i wilgotnej jesieni może okazać się, że SPEC zanotuje drugi silniejszy wyrzut zarodników workowych, które będą źródłem nowych infekcji.

Dla przypomnienia podajemy, że jesienią próg szkodliwości dla suchej zgnilizny wynosi 20 proc. roślin porażonych (plamy z owocnikami grzyba na powierzchni liści), co wyraźnie można często zaobserwować dopiero wtedy, gdy rzepak wytworzy 8 liści.

Większość rolników podczas wykonywania standardowych zabiegów skracających rzepak wykonała jednocześnie pierwsze zabiegi fungicydowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że terminy zalecane do stosowania regulatorów wzrostu nie zawsze pokrywają się z optymalnymi terminami zwalczania suchej zgnilizny, a dokładniej z okresem najintensywniejszego zarodnikowania grzyba.

Do jesiennej walki ze suchą zgnilizną najczęściej używa się preparatów zawierających tebukonazol lub metkonazol, które oprócz właściwości skracających mają silne właściwości grzybobójcze. Gdy wykonaliśmy już zbiegi skracające rzepak i w naszej opinii dalsze skracanie nie jest na razie wskazane, w celu eliminacji zagrożenia warto się zdecydować na fungicydy, które niewykazują właściwości regulujących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • maly_bamber3 2014-10-21 00:45:46
  Warto zaintersowac sie odmianam odpornymi na phome, takimi z genem rlm7
  od tego sezonu sporo hodowli juz je mialo w ofercie. Ja takie wybralem i mam spokoj.

  Jesli chodzi o regulacje rzepaku to u mnie szeroko stosowano moddus w okolicy, jesienia, powolujac sie na niemieckie zalecenia. Dawka jak slyszalem to 0,2l/ha na te najwieksze. Osobiscie nie stosowalem, ale chce podjechac do sasiada zobaczyc jak u niego to wyglada.
 • jarki 2014-10-20 23:59:54
  przy bardzo dużej presji chorób litr wspomnianego oprysku to moim zdaniem za mało ($)
 • pawel 2014-10-20 22:47:43
  żadne porównanie , 0,5l metkonazolu +0,4l tebu to jest mocna dawka <zarówno grzybowa jak i regulująca> , a 0,8l caryxu ledwie by połaskotało rzepak w warunkach tej jesieni . myślę że można by równać z dawka 1 -1,2 l caryxu moją mieszankę - wtedy oszczędność rzędu 40-60zł /ha
 • syn 2014-10-20 22:14:49
  pawle powiedz mi zatem ile zaoszczedzasz na 0,5lcaramby+ 0,4 np. Brasifunu w stosunku do np. 0,8l caryxu?
 • pawel 2014-10-20 21:56:05
  jak dla mnie caryx to nieporozumienie za te pieniadze. Nie mniej uważam metkonazol za najlepszą substancję do walki z grzybami jesienią i w pierwszym zabiegu wiosennym . u mnie w tym roku poszło 0,5l caramby + 0,4l tebukonazolu .
 • jarki 2014-10-20 14:56:42
  sam metkonazol miał w zalecaniach do 60g/ ha
  po zmieszaniu z mepikwatem wystarczy 30g/ ha
  bajki dla tych co nie potrafią czytać ze zrozumieniem
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!