Stan rzepaku w zależności od regionu i lokalnie jest bardzo zróżnicowany. Również na tym samym polu można znaleźć rośliny w różnej fazie rozwojowej. Ich rozeta liściowa składa się z 4-6 liści (BBCH 14-16) do rozwiniętych nawet 12 liści. Średnio jednak obserwuje się na plantacjach 7-9 liści (BBCH 17-19).

Jak wynika z serwisu Zdrowe Pole - serwis ostrzeżeń patogenowo – pogodowych firmy BASF na terenie całej Polski notowane jest w rzepaku duże zagrożenie ze strony chorób suchą zgnilizną kapustnych (Phoma lingam) oraz mączniakiem rzekomym (Peronospora parasitica).

Jakie zalecenia? - Na plantacjach, na których dotychczas nie stosowano jeszcze fungicydów z funkcją regulatora wzrostu, a rośliny są w fazie 4-6 liści (BBCH 14-16), zalecamy użycie takiego środka. Zabieg ten jest konieczny ze względu na jak najlepsze przygotowanie roślin do zimy poprzez jednoczesną ich ochronę przed chorobami oraz zoptymalizowanie wzrostu i poprawę zimotrwałości – informują doradcy BASF.

Więcej informacji o preparatach na suchą zgniliznę znajduje się tutaj.

Pamiętać należy też o dokarmieniu roślin: siarką, borem, manganem, molibdenem. Wpłynie to na poprawę kondycji i przezimowanie roślin rzepaku.

Choć w przeważającej części Polski zapowiadana jest na najbliższe dni dobra pogoda i temperatura dodatnia, to trzeba pamiętać, że w regionach gdzie spodziewane są przymrozki i długotrwałe utrzymywanie się temperatury w granicach 0-3°C np. Lubelszczyzna zaleca się wstrzymanie z zabiegami do poprawy warunków i ocieplenia. O ile to możliwe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!