PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Szkodników w rzepaku będzie tyle samo co w roku ubiegłym

Szkodników w rzepaku będzie tyle samo co w roku ubiegłym

Populacja pryszczarka i słodyszka będzie podobna jak w poprzednim roku, jednakże ze względu na mniejszy areał rzepaku i mniejszą obsadę roślin na 1 m2 będzie większe nasilenie szkodnika na jednostce powierzchni – mówi portalowi farmer.pl dr inż. Andrzej Jarosz z Arysta LifeScience.Zdaniem specjalisty rozwój pryszczarka zależy w dużej mierze od warunków pogodowych i trudno przewidzieć jakie będzie jego nasilenie. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie lata można się spodziewać dużej presji ze strony tego szkodnika.

Pryszczarek to niewielka muchówka, która w ostatnich latach stanowi większe zagrożenie niż w przeszłości. Związane jest to z rosnącym areałem uprawy rzepaku, uproszczeniami w uprawie i płodozmianie. W tym roku powierzchnia uprawy rzepaku w naszym kraju znacznie się zmniejszyła, z danych GUS wynika że 30 proc. plantacji zostało zaoranych. Populacja pryszczarka będzie jednak podobna jak w poprzednim roku, ale bardziej widoczna.


- W ostatnich latach możemy obserwować olbrzymi postęp w hodowli rzepaku jeśli chodzi o wydajność plonu nasion i ich jakość. Nowoczesne odmiany cechują się wysoką plennością, jednak ich łuszczyny są bardziej delikatne niż w odmianach starszych. W przeszłości pryszczarek kapustnik do złożenia jaj w łuszczynie wykorzystywał tylko otwór po wyjściu larwy chowacza - samice szkodnika nie były w stanie przebić ściany łuszczyn przy pomocy pokładełka. Obecnie bez problemu samica przebija ścianę łuszczyny przy pomocy swojego pokładełka składając jaja bezpośrednio do łuszczyny. Oczywiście nie gardzi również starą metodą i wykorzystuje też otwory pozostawione przez larwy chowacza - dodaje dr Jarosz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • gardner 2012-05-19 15:31:46
    to jakos sie expert nie sprawdzil, do szkoly ! nie propagande siac.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!