PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ubezpiecz swoje uprawy od skutków złego przezimowania

Ubezpiecz swoje uprawy od skutków złego przezimowania

Trwa sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw od skutków złego przezimowania. Pomimo tego, iż dwie ostatnie zimy były dość łagodne, pamiętna chociażby zima 2011/2012 gdzie wiele plantacji ozimin doszczętnie wymarzło dowodzi, że warto swoje uprawy ubezpieczyć od tego ryzyka.Wybór odmiany z wysoką zimotrwałością, wszelkie zabiegi i starania by odpowiednio przygotować nasze plantacje do niekorzystnych warunków zimowania nie zagwarantują nam, że uprawy w 100 proc. przezimują. Ubezpieczenie od tego ryzyka powinno być wręcz obowiązkowe. Priorytetowe w rzepaku oraz jęczmieniu ozimym, ale również w pszenicy ozimej.

Ujemne skutki przezimowania oznaczają szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 kwietnia, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części.

Agenci ubezpieczający uprawy zawierają polisy z reguły do 30 listopada, należy mieć jednak na uwadze, że w każdym przypadku po zawarciu umowy ubezpieczenia musi minąć 14 dni karencji i dopiero po tym czasie ubezpieczyciel odpowiada za powstałe szkody.

Przypominamy również o obowiązku ubezpieczenia przynajmniej 50 proc. upraw polowych i zwierząt gospodarskich, na co narzucają na nas chociażby przepisy cross-compliance.

Warto przy zawieraniu umów rozpatrzyć jak najlepsze dla gospodarstwa warianty, jak również połączyć ryzyka w dostępne przez firmy korzystniejsze cenowo pakiety.

Rolnicy mogą zawierać umowy o ubezpieczaniu upraw od zdarzeń losowych z firmami, które podpisały stosowne umowy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktualnie jedynie 3 firmy tym się zajmują. Są to: PZU S.A, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW" oraz Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • memek 2014-10-23 08:55:17
  jaki jest koszt ubezpieczenia pszenicy np. przy plonie 6t?
 • suzin 2014-10-22 20:22:41
  dwa lata z rzędu nie byłem frajerem. w tym roku nie ryzykuje, ubezpieczam.
 • jarki 2014-10-22 13:21:09
  szefowie "przypadkiem" się spotkali ustalili ;)
  a teraz doimy po 50% rolnika i skarb państwa
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!