Aby wykonać zabiegi doglebowe i uzyskać oczekiwany efekt, muszą być spełnione podstawowe warunki. Jednym z nich jest znajomość pól i możliwość przewidzenia składu gatunkowego chwastów z glebowego banku nasion, którego część przekształca się w „zachwaszczenie". Brak tej wiedzy można wprawdzie „przeskoczyć", stosując rozbudowane mieszaniny herbicydów, które gwarantują zniszczenie zdecydowanej większości gatunków chwastów występujących w rzepaku.

Jest to jednak metoda stosowania herbicydów na wyrost, niepopierana przez dobrą praktykę ochrony roślin oraz metody integrowane. Tego rodzaju zabiegi są bowiem szkodliwe z punktu widzenia ekologii i ochrony środowiska, a ponadto znacznie podnoszą koszty ochrony. Drugi czynnik, mający wpływ na osiągniecie zamierzonego efektu, jest całkowicie niezależny od producenta. Są to warunki klimatyczne. Efekt chwastobójczy, czyli zaktywizowanie substancji aktywnej, przebiega tylko w warunkach wilgotnej gleby. Jeżeli podczas zabiegu jest ona przesuszona, a pierwszy opad wystąpi później niż ok. 7 dni po oprysku, trzeba się liczyć z jego obniżoną skutecznością. W warunkach niesprzyjających działaniu herbicydów doglebowych, korzystniej jest poczekać do wschodów i zastosować środki o działaniu nalistnym.

Najwcześniej w rzepaku ozimym można zastosować Devrinol (napropamid). Preparat ten powinien być użyty przed siewem i wymieszany z glebą na głębokość około 3 cm. Z uwagi na konieczność mieszania go z glebą (środek lotny), jest on najmniej wymagający pod względem wilgotności gleby (korzysta z wilgotności głębszych warstw gleby). Zaleca się go do zwalczania gwiazdnicy, iglicy, komosy, maruny, mleczy, pokrzywy żegawki, rumianków, rumianów i starca zwyczajnego w dawce:
Devrinol 450 SC - 2,5-3,0 l/ha

Podstawowy czas stosowania środków doglebowych określa się terminem bezpośrednio po siewie, lub nie później niż 3 dni po siewie. W rzeczywistości, środki doglebowe należy stosować przed skiełkowaniem nasion, czyli w przypadku przesuszonej gleby oprysk można opóźnić o kolejne kilka dni. Jedną z bardziej popularnych substancji zalecanych posiewnie jest chlomazon, przeznaczony przede wszystkim do zwalczania przytulii czepnej. Jest reprezentowany przez kilka preparatów:
Command 360 CS - 0,33 l/ha
Command 480 EC - 0,25 l/ha
Kilof 480 EC - 0,25 l/ha
Reactor 360 CS - 0,33 l/ha
Reactor 480 EC - 0,2-0,25 l/ha