PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie rzepaki dobrze wyregulowane

W Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie rzepaki dobrze wyregulowane

- Kolejna nietypowa, generalnie ciepła jesień spowodowała silny wzrost rzepaku. Pamiętając skutki zeszłorocznej zimy rolnicy obawiają się czy rzepak przezimuje? Wiele zależy od samych farmerów. Jak dobrze przygotować rzepak do okresu zimowego? I czy warto? Na pewno tak, bo to właśnie jesienią rzepak wytwarza zawiązki - pędów bocznych i kwiatostanów, co decyduje o przyszłym plonie nasion – mówi portalowi farmer.pl Małgorzata Gago, Crop Manager z Bayer CropScience.Jak przypomina specjalistka rzepak właściwie przygotowany do przezimowania powinien być zdrowy, mieć grubą i nisko osadzoną szyjkę korzeniową oraz głęboko sięgający system korzeniowy. Ma on wtedy większą odporność na wymarzanie. - Źle przezimują zawsze plantacje z roślinami chorymi, słabo rozwiniętymi, ze słabo wykształconymi systemami korzeniowymi. Nie zapominajmy również, że skoro jesień za nami i wiele już nie zrobimy - tym ważniejszy jest pierwszy zabieg wiosenny. I tutaj niezbędny będzie preparat do zatrzymania rozwoju chorób i regulacji łanu - dodaje Gago.

Gdzie rzepak wygląda dobrze? - W województwie wielkopolskim rzepaki ozime w tych gospodarstwach w których byłem są ładne. Te posiane w terminie mają 6-8 liści, łany dobrze wyregulowane, szyjka schowana. Natomiast duża część była posiana z opóźnieniem do 3 września, z powodu późnych siewów pszenic jarych. Te rzepaki ze względu na świetną jesień też są ładne i są mniejsze, ale wszystko z nimi dobrze - informuje Piotr Choroszewski z Bayer.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim rzepaki trochę przerosły. - Tam są też bardzo duże plantacje, a ich właściciele dbają o swoje pola, które są dobrze wyregulowane, ale ta długa jesień trochę wyciągnęła liście, a z drugiej strony wystąpiły niedobory azotu. Nikt nie przypuszczał, że będzie taka długa jesień - szczególnie po zeszłorocznej zimie - mówi Choroszewski.

Jak sytuacja wygląda w innych regionach? - Z moich obserwacji jesiennych w trzech rejonach Polski: okolice Hrubieszowa - Dołhobyczów (plantacja pokazowa BCS ), Ziemi Łódzkiej - Sulejów (lokalizacja doświadczalna i Warmii - Paluzy ( pole produkcyjne o pow. 400 ha ). Stan rzepaków jest bardzo dobry, rośliny dobrze rozkrzewione, rozłożyste, duża ilość liści, ale nie są wybiegnięte i nie są wysokie. Dobrze wyglądają przed nastaniem niskich temperatur, mają zdrowy wygląd i wigor - mówi Henryk Rojek z Bayer.

W tych regionach rośliny nie doświadczyły okresowego niedoboru czy nadmiaru wody. Można przyjąć, że warunki pogodowe są sprzyjające do właściwego wzrostu i rozwoju.


- Na Warmii w tym roku nie obserwowano tzw. pustych grzbietów, gdzie rośliny słabo wschodzą z powodu braku wody i potem w czasie zimy słabe rośliny szybciej wypadają z powodu zimnego wiatru - podkreśla Rojek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!