PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Warto wysiewać sprawdzone odmiany

Warto wysiewać sprawdzone odmiany

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 20-08-2013 13:01

Tagi:

W Wielkopolsce rolnicy dopiero rozpoczęli siewy rzepaku ozimego pod zbiory roku 2014. Osoby, które zajmują się tą uprawą od lat i przeznaczają pod nią duży areał produkcji - nie zamierzają zmniejszać powierzchni. Mówią, że jak nie rzepak to co obok zbóż.Wybór odmian rzepaku nie jest jednak prosty. W Krajowym Rejestrze znajduje się obecnie ponad 100 odmian, dlatego prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, radzi rolnikom, aby kierowali się rankingami odmian.


- Ten ostatni przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i naukowców m.in. IOR przedstawia zestaw odmian z podziałem na cechy ważne dla producenta. Na pierwszym miejscu stawiany jest plon, ale też zimotrwałość, która w warunkach naszego kraju odgrywa coraz ważniejsze znaczenie. Oceniono też podatność na choroby, niestety nie tyczy się ona kiły kapusty, która obecnie występuje na 1/3 obszaru kraju. Zresztą żadne zestawienie nawet Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych na podstawie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego nie zawiera takich danych. W rodzimym katalogu nie ma jeszcze ani jednej odmiany tolerancyjnej na kiłę, ale za to w katalogu wspólnotowych jest ich już siedem, albo tylko siedem - mówi prof. Mrówczyński.

Te dwa wyżej wymienione zestawienia opublikowaliśmy już na łamach farmer.pl - zarówno ranking PSPO, jak i wstępne wyniki plonowania PDOiR.

Generalnie naukowiec poleca rolnikom, aby wybierali odmiany sprawdzone w naszych warunkach klimatycznych, przebadane właśnie w badaniach PDOiR.

- Radzę też rolnikom, aby zakupili w tym sezonie taką ilość materiału siewnego, którą wykorzystają. Ponieważ nasiona są zaprawiane substancjami czynnymi, których nie będzie można już wysiać w przyszłym roku. W sytuacji kiedy tego materiału siewnego rolnikom jednak zostanie powinno się go wysiać na poplon do przyorania - mówi prof. Marek Mrówczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • zdesperowany 2013-08-20 16:52:11
    tak tak sprzedaj po 600 a kup po 2000
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!