- Sytuacje po przepadniętych rzepakach są bardzo różne i trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co można po nich uprawiać. Na pewno nie ma kłopotu z wysiewem jakiejkolwiek rośliny, jeśli do odchwaszczania rzepaku nie zastosowano herbicydu jesienią. Takie opcje są jednak rzadkie - mówi prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Co w sytuacji, kiedy były zastosowane środki ochrony roślin jesienią na plantacjach rzepaku? Sprawa jest bardzo indywidulana. Należy przede wszystkim przeczytać etykietę-instrukcję tych środków, jakie rośliny można po ich zastosowaniu uprawiać.

Potwierdza to prof. Woźnica. - W przypadku użycia herbicydu jesienią należy ściśle dostosować się do etykiety produktu. Np. po zastosowaniu Butisan Star 416 SC jesienią, w przypadku wymarznięcia plantacji, wiosną należy wykonać orkę na co najmniej 15 cm, a po niej można uprawiać następujące rośliny: pszenicę jarą, jęczmień jary, groch, bobik, buraki (cukrowe, pastewne, ćwikłowe), ziemniaki, rzepak jary i rośliny kapustne. Owies można uprawiać po głębokim wymieszaniu gleby. Należy również dostosować się do sposobów postępowania zawartych w etykietach innych herbicydów. Firmy, wprowadzając swój środek na rynek, były zobowiązane do przeprowadzenia badań w tym zakresie, aby podać sytuacje awaryjne w etykiecie rejestracyjnej. Niestety, sami nic innego tutaj nie wymyślimy - dodaje prof. Zenon Woźnica.

Podobał się artykuł? Podziel się!