W okresie wiosennym pierwszy zabieg dokarmiania roślin, wykonuje się w fazie rozety do formowania pędu głównego włącznie. Aplikuje się mangan, miedź, molibden, bor, a na glebach wapiennych trzeba podać także żelazo i cynk. Warto pamiętać, że nawożąc dolistnie można pokryć tylko część zapotrzebowania roślin na makroskładniki i całość na mikroskładniki. W tej chwili na rzepakach są wykonywane zabiegi. W zależności od technologii część rolników aplikowała przede wszystkim bor przy okazji oprysku na chrząszcze. W intensywnej technologii uprawy, która jest nastawiona na wysokie plony stosuje się profilaktyczne nawożenie mikroelementowe nie przekraczając 50 proc. zapotrzebowania roślin. Nawożąc dolistnie, wprowadza się małe dawki mikroelementów, które roślina jest w stanie pobrać jednorazowo.

Drugi zabieg nalistny z użyciem boru wykonuje się w fazie końca formowania pędu głównego na przełomie początku pąkowania, wtedy podaje się też mangan. Nawożąc borem zaleca się zastosowanie około 0,5 kg B/ha w jednym zabiegu dolistnym. Bor można z bardzo dobrym skutkiem aplikować dolistnie w okresie w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie ten mikroelement. W okresie do tygodnia przed kwitnieniem aplikuje się żelazo, miedź i cynk. Zabieg ten zazwyczaj jest łączony z ochronnym przed szkodnikami.

Przy doborze nawozu do aplikacji brać trzeba pod uwagę, że chelaty działają bardzo efektywnie w temperaturze powyżej 15°C oraz, że roślina pobiera szybciej metale z chelatów niż soli czy innych związków. Czyli w okresie chłodniejszym, a więc wczesnej wiosny stosuje się sole, a gdy nastąpi ocieplenie pełną i późną wiosną - chelaty.

Przy dokarmianiu dolistnym nie należy czekać do wystąpienia pierwszych objawów niedoborów składników, bowiem moment ich pojawu jest oznaką, że pewne funkcje fizjologiczne rośliny są zaburzone co tym samym wpływa na kondycję roślin. Zbyt późna aplikacja nie zniweluje oznak niedoborów i nie uzupełni dostatecznie składników, jeśli dojdzie do uszkodzeń w komórkach tkanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!