PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wiosenne zagrożenie suchą zgnilizną

Wiosenne zagrożenie suchą zgnilizną

Po przerwie zimowej system SPEC (System Prognozowania Epidemii Chorób) rozpoczął od 1 marca monitorowanie stężenia zarodników grzybów powodujących suchą zgniliznę kapustnych w powietrzu. Według prowadzonego monitoringu nie wyłapano jeszcze w pułapkach zarodników. Jednak PIORIN opublikował pierwsze komunikaty o zagrożeniu, na razie tylko dla niektórych powiatów województwa dolnośląskiego.Od 1 marca br. rozpoczął się kolejny wiosenny sezon działania Systemu Prognozowania Epidemii Chorób (SPEC). Celem systemu jest wspomaganie rolników w podejmowaniu decyzji dotyczącej ochrony chemicznej rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych oraz optymalizacja zabiegów fungicydowych w tej uprawie.

Pułapki wolumetryczne rozlokowane są w całej Polsce (obecnie 9 aparatów). Dzięki tym pułapkom uzyskujemy informacje o obecności i stężeniu w powietrzu zarodników sprawcy suchej zgnilizny. Nie ma zarodników, to nie ma zagrożenia chorobowego. Zachęcamy do obserwacji komunikatów na ten temat, gdyż wysokie stężenie (tzw. wyrzut zarodników) pozwoli precyzyjnie określić najlepszy moment do wykonania zabiegu ochrony roślin.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie można się spodziewać większego nasilenia występowania tej choroby w rzepaku. Tłumaczyć to można tym, że po pierwsze jesienią notowano wysokie natężenie zarodników, skutkiem czego było porażenie tą chorobą wielu plantacji rzepaku, zwłaszcza tych niechronionych. Dodatkowo ciepła jesień sprzyjała rozwojowi suchej zgnilizny, a niezbyt mroźna zima z kolei dodatnio wpływała na dobre przezimowanie wielu źródeł infekcji. Ponadto rzepak utracił znaczną część liści w rozecie, które staną się pożywką dla wielu chorób grzybowych.

Rozwojowi suchej zgnilizny kapustnych sprzyjać mogą częste opady deszczu oraz uszkodzenia roślin mechaniczne lub przez szkodniki.

Przy ustalaniu optymalnego zabiegu fungicydowego można się także sugerować ustalonym progiem ekonomicznej szkodliwości. W fazie regeneracji rozety i początku formowania łodygi 10-15 proc. roślin porażonych przez sprawcę suchej zgnilizny są sygnałem do przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin.

Celem aplikacji fungicydowych jest zahamowanie wzrostu patogena w tkankach liścia i zapobieganie przedostania się grzyba do łodyg rzepaku. Wielu rolników ograniczyła rozwój choroby już jesienią stosując przy okazji fungicydy z funkcją regulatorów wzrostu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • z.. 2015-03-20 09:20:28
  znowu go odwiedziłam......z każdym dniem rosną mojemu rzepaczkowi notowania....jest dobrze z przodu B....

  ......na dołkach stoi woda od zeszłego roku, topiliśmy się........góreczki - sucho......równina w sam raz.....:)....synoptycy kraczą, że maj ma być wilgotny..i...powodzie na Bałkanach....u mnie czasem zahaczy ich pogoda....
 • z.. 2015-03-18 21:50:24
  ....też sympatycznie się zapowiada też liczę na plon...:)
 • anders 2015-03-18 21:22:04
  tebu to jeden ze slabszych tebukonazoli na rynku. Ja lece w tym roku caryx0,5 + 0,6tilmor bo mój exquisite zapowiada się dobrze.
 • rzepak 2015-03-18 14:35:02
  Co lepiej zapobiegać już toprex czy leczyć tebu za 10 dni?
 • rolnik z pomorza 2015-03-18 14:20:49
  ty jesteś ruda, na pewno ruda, szalona ruda, dobrze to wiem. U mnie rzepaczek zieloniutki, 35 ha. liczę na plon 4,5 t z ha. Mocznik rozsypany, wczoraj poszła półka żeby dobrze się rozłożył. Bara bara bara jesli masz ochotę daj mi jakiś znak :)
 • rolnik z mazowsza 2015-03-18 12:03:10
  w mazowieckim rzepak na dzień dzisiejszy wygląda co najmniej słabo...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!