Przed nami kolejne starcie ze szkodnikami jesiennymi w rzepaku. Jak silna to będzie presja i które gatunki będą dominować na plantacji trudno to przewidzieć. Warto się jednak do tego starcia przygotować i w razie czego w porę zareagować z ochroną chemiczną.

W okolicach wschodów na plantacji rzepaczanych pojawić się mogą przede wszystkim pchełki ziemne. W zależności od gatunku możemy spotkać pchełkę czarną, czarnonogą czy smużkowaną. Są to niewielkie błyszczące chrząszcze, które wgryzają w liścieniach oraz młodych liściach małe okrągłe otwory. Z reguły pchełki licznie pojawiają się we wrześniu i październiku, stąd na ich żerowania najbardziej narażone są słabiej zaawansowane w rozwoju plantacje, głównie z opóźnionych siewów.

Progiem ekonomicznej szkodliwości w przypadku pchełek ziemnych jest 1 chrząszcz na 1 mb rzędu, a lustrację plantacji pod kątem szkodnika należy wykonywać tuż po wschodach rzepaku, szczególnie tego sianego w terminach opóźnionych.

W nieco późniejszych fazach roślin do żerowania przystępuje równie groźna pchełka rzepakowa. Tu szkodliwe są głównie larwy, które wgryzają się do nerwów liści i kontynuują swój żer w kierunki ogonka liściowego oraz szyjki korzeniowej. To może spowodować zamieranie całych roślin. Larwy pchełek rzepakowych mogą żerować bardzo długo. Dlatego bardzo ważne jest by zwalczać pojawiające się w rzepaku chrząszcze, by nie dopuścić do złożenia jaj i wylęgu larw. Progiem ekonomicznej szkodliwości pchełki rzepakowej są 3 chrząszcze na 1mb rzędu. Lustrację pod kątem tych szkodników należy przeprowadzać przede wszystkim we wrześniu i październiku.

Do zwalczania pchełek mamy zarejestrowanych obecnie 7 preparatów. 5 z nich opartych jest na deltametrynie 1 zawiera lambda-cyhalotryne. Jeden to mieszanina acetamiprydu z lambda-cyhalotryną. Są to:

• Decis 2,5 EC (deltametryna ),
• Decis Mega 50 EW (deltametryna), -
• Delta 50 EW (deltametryna ),
• Inazuma 130 WG (acetamipryd, lambda-cyhalotryna),
• Khoisan 25 EC (deltametryna),
• Patriot 100 EC (deltametryna),
• Sparviero (lambda-cyhalotryna.

Podobał się artykuł? Podziel się!