Rzepak uszkodzony przez mróz lub intensywnie nawożony azotem dojrzewa bardzo nierównomiernie, a jego rozwój przedłuża się. Wpływ ma także przebieg pogody w trakcie wegetacji. Odnawianie plantacji nasila się zwłaszcza po intensywnych opadach w sytuacji gdy wcześniej ich brakowało a rośliny kończą swój rozwój i dojrzewają. Gdy do tego łan wyległ i zaczynają go przerastać chwasty, sytuacja staje się poważna.

Niezależnie od tego który czynnik był decydujący, efekt końcowy jest taki sam - wilgotność masy roślinnej jest wysoka. Skutkuje to spowolnieniem pracy kombajnu, co obniża wydajność sprzętu i podnosi koszt zbioru. Znacznie gorsza jest także czystość plonu. Nawet przy najlepszej regulacji kombajnu, zawiera on dużo wilgotnych fragmentów: łodyg, liści, zielonych łuszczyn i uszkodzonych niedojrzałych nasion. Zmusza to do dodatkowego czyszczenia ziarna rzepaku, oraz dłuższego, a więc i bardziej kosztownego dosuszani. Jedynym środkiem zapobiegawczym jest desykacja. Poza wyrównaniem dojrzewania i obniżeniem wilgotności, umożliwia ona w dużych gospodarstwach lepsze rozplanowanie żniw i szybsze zebranie rzepaku z pola.

W uprawach wolnych od chwastów desykację roślin zaleca się przeprowadz stosując jeden z 3 preparatów: Basta 150 SL, Reglone 200 SL, Spotlight Plus 060 EO. Zabieg z wykorzystaniem pierwszego z nich wykonuje się, gdy w części wierzchołkowej roślin łuszczyny są zielone, a w dolnej zmieniają barwę od jasnozielonej do słomkowej. Natomiast dwa pozostałe wówczas, gdy na pędach głównych 70 proc. łuszczyn jest żółtawych, natomiast nasiona z górnych części pędów mają kolor ciemnobrązowy, a z środkowej i dolnej czarny.

Odmienny termin oprysku determinuje moment rozpoczęcia koszenia. W wypadku preparatu Basta, ze względu na długi okres karencji następuje on dopiero po upływie dwóch tygodni. W wypadku pozostałych preparatów jest krótszy i nie przekracza 10 dni.
Na plantacjach dotkniętych zachwaszczeniem wtórnym, zabiegiem równoznacznym z desykacją jest zastosowanie herbicydów opartych o glifosat, a więc Roundup i jego liczne generyki. W wypadku niektórych z nich skuteczność działania podnosi dodatek siarczanu amonu. Zabieg ten należy wykonać na dojrzewający rzepak, gdy wilgotność nasion jest poniżej 30 proc., a chwasty są jeszcze zielone.