- Po żniwach będących okresem pogodowej przeplatanki opadów deszczu, nie rzadko o charakterze ulewnym, a dniami sprzyjającymi sprawnemu zbiorowi zbóż, ostatnie dekady sierpnia nie przyniosły znaczących opadów deszczu - poinformował Szymon Łączny z BASF Polska opiekujący się rzepakiem w Centrum Kompetencji BASF w Jarosławcu w Wielkopolsce.


Rzepak został tam wysiany 29 sierpnia. Wykorzystano osiem odmian z technologii Clearfield oraz osiemnaście hybrydowych odmian konwencjonalnych.

- Gleba w momencie siewu była przesuszona w wierzchniej warstwie, jednak jej wilgotność podniosła się po opadach w pierwszych dniach września, kiedy to spadło 15 mm deszczu. Opad ten korzystnie wpłynie na wschody rzepaku - dodaje Łączny.

Jak zauważa, plantacje rzepaku w regionie w zależności od terminu siewu znajdują się obecnie w fazie od początku wschodów (BBCH 09) do fazy 1-2 liści właściwych (BBCH 11-12).

Na polach 3 września wykonano zabieg odchwaszczania preparatem o trzech substancjach czynnych (dimetenamid-P, metazachlor i chinomerak) w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych odmian konwencjonalnych. Podobnie w pozostałych Centrach Kompetencji BASF zastosowano ten preparat bezpośrednio po siewie lub w terminie 4-7 dni po.

- W przypadku odmian rzepaku uprawianych w nowej technologii uprawy rzepaku - „Clearfield" zabieg herbicydowy jest planowany w terminie powschodowym, w momencie gdy większość chwastów już powschodzi, a rzepak znajdował się będzie w fazie od 2 do 4 liści (BBCH12-14) - informuje Szymon Łączny.

Z kolei na odmianach, gdzie wcześniej zastosowano pierwszy z wymienionych herbicydów w przypadku intensywnych wschodów samosiewów zbóż zaleca się zastosowanie graminicydu, który zawiera cykloksydym.

- Bardzo uciążliwe są samosiewy zbóż w technologii bezorkowej, a w szczególności jęczmienia jarego, który intensywnie się krzewiąc konkuruje z roślinami rzepaku o wodę i składniki pokarmowe, powodując również niekorzystne wydłużanie się szyjki korzeniowej, obniżając w ten sposób ich zimotrwałość - podaje Łączny.

W momencie kiedy rośliny rzepaku ozimego osiągną fazę 4- 6 liści zastosowany zostanie fungicyd z funkcją regulatora wzrostu.

Podobał się artykuł? Podziel się!