PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zapasy rzepaku zaprawionego neonikotynoidami na międzyplony

Zapasy rzepaku zaprawionego neonikotynoidami na międzyplony

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 27-05-2013 13:11

Tagi:

Od 1 grudnia 2013 r. będzie obowiązywał nas zakaz stosowania trzech substancji czynnych z grupy neonikotynoidów. Co zrobić z niewykorzystanymi zapasami nasion rzepaku, które wcześniej były zaprawione tymi substancjami? Wysiać na nawóz zielony do przyorania.Do 30 listopada będzie można wykorzystać zgromadzone zapasy materiału siewnego - zaprawionego tymi preparatami. O ile z wykorzystaniem zapasów nasion rzepaku ozimego nie powinno być problemu. To już z rzepakiem jarym - owszem, bo w nowym roku nie będzie można ich już wykorzystać (jedynie zutylizować).

Co mają w tej sytuacji zrobić rolnicy, którzy w tym roku z powodu późnej wiosny nie zdążyli wysiać zakupionych i zaprawionych właśnie tymi preparatami nasion rzepaku jarego? - Zapasy wykorzystać jako międzyplony. Rolnicy powinni wysiać np. w sierpniu zakupione wcześniej i zaprawione środkami z grupy neonikotynoidów - nasiona. Jak rośliny trochę podrosną należy je przyorać. Nie można ich przeznaczyć na skarmianie zwierząt - radzi prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Rolnik może być bowiem ukarany za wysianie w przyszłym roku zaprawionych tymi preparatami nasion. - Osoba kontrolująca gospodarstwo może nawet w glebie wygrzebać nasiona rzepaku i zrobić ich analizę - w ten sposób może wykazać, że zakazane zaprawy zostały wysiane - tłumaczy prof. Mrówczyński.

Dlatego najlepiej zagospodarować je wcześniej. - Podobnie należy postąpić w wypadku, kiedy zostaną nam z tego roku zaprawione nasiona rzepaku ozimego. Też należy międzyplon przyorać, nie skarmiać - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • stary 2013-05-27 21:11:10
  zwierzyna dzika i domowa do 30 listopada może wpieprzać rzepaki zaprawione neonikotynoidami bez obaw o zdrowie swoje czy ludzi. Ale uwaga!!! Zdechnie każdy kto to tknie rzepak zasiany po 30 listopada!!
  Przecież różnica w zbiorze między jarym a ozimym to 2-3 tygodnie. Paranoja. Kontrolujcie handlujących środkami i nasionami, bo niewielu rolników sprawdza czym są zaprawiane nasiona słusznie uważając, że skoro sprzedaje je firma dopuszczona do handlu śor i mat.siewnym to można siać.
 • caza 2013-05-27 19:31:15
  piepszone ekooszołomy, a co jeśli zasieje zrestorowany?
 • PANIC_SYSTEM 2013-05-27 18:41:45
  guzik udowodni, nasiona mogly lezec w glebie kilka lat i nie skielkowaly, juz sie zaczyna nagonka!
 • ja 2013-05-27 16:37:33

  Panie profesorze a kto to będzie sprawdzał i analizował? Nasiona za grube pieniądze międzyplonem? Żart
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!