PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zbieżne szacunki zbiorów rzepaku

Zbieżne szacunki zbiorów rzepaku

- Szacunek tegorocznych zbiorów podany przez Główny Urząd Statystyczny jest ogólnie zbliżony do naszych przewidywań – mówi portalowi farmer.pl dr Lech Kempczyński, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.GUS ocenił, że tegoroczne zbiory rzepaku oscylują wokół 1,9 mln t i są o 1,1 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Te dane są zdecydowanie wyższe niż się tego spodziewano wcześniej.

Konieczność likwidacji plantacji rzepaku po zimie wiosną nie rokowała w minionym sezonie obiecujących zbiorów. Stało się jednak inaczej. Przyczyniły się do tego wyższe o 16,5 proc. plony nasion oceniane przez GUS na 26,1 dt/ha.

- Zbiory były znacznie bardziej optymistyczne niż „katastroficzne" opinie producentów rzepaku wyrażane jeszcze w połowie czerwca, w których przewidywali oni zbiór rzepaku w wysokości 1,2 - 1,4 mln t - przypomina dr Kempczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • mag 2012-10-07 10:55:39
  masz rację kolego - myślę też że to spekulacje podmiotów skupujących no i to na wysokim szczeblu bo tu nawet GUS jest w tym umoczony - sam otrzymałem z GUS formularz R-R-zb do wypełmiemia ale nie mam czasu na to więc dalej leży sobie i tak u wielu znajomych więc pytanie skąd te informacje no chyba że się komuś zapłaciło - jak zwykle chcą zarobić na naszej produkcji bez wkładu a za pomocą manipulacji - gdzie jest urząd ochrony konsumenta - bo olej już drożeje nie mówiąc o chlebie który ma też być droższy - pytanie - dlaczego??????? - przecież żyto kosztuje tyle samo co w ubiegłym sezonie a nawet lekko tanieje - więc się pytam raz jeszcze DLACZEGO ???? - gdzie jest rząd który ludzie wybraliście - GDZIE?????
 • ukasz 2012-10-05 11:32:33
  lepiej isc na wino niż sie takimi rzeczami przejmować
 • Franek 3 2012-10-05 11:17:08
  Jakoś trudno mi uwierzyć w te hurra optymistyczne informacje, ponieważ sam zaorałem 20% raepaku a z pozostałych 80% miałem zbiór średni 1,8 t/ha. Sąsiedzi mieli zbiory jeszcze gorsze.Rzepak np. na Kujawach był praktycznie zaorany. A może to skoordynowana akcja przetwórców którzy szerzą zawyżone szacunki w celu wytworzenia wrażenia, że rzepaku jest dużo żeby taniej go kupować. Takie praktyki wcale nie są rzadkie i różne lobby robią nam wodę z mózgów.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!