PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zbiory rzepaku w wysokości 1,6 mln t

Zbiory rzepaku w wysokości 1,6 mln t

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 07-08-2012 10:18

Tagi:

- Tegoroczne zbiory rzepaku szacujemy na nieco ponad 1,6 mln t – mówi portalowi farmer.pl dr inż. Lech Kempczyński, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.Szacując tegoroczne zbiory rzepaku na 1,6 mln t PSPO od razu zastrzega, ze jeszcze żniwa się nie skończyły, zatem nie można wykluczyć korekty tej wielkości „w górę" w związku z informacjami od rolników o wyższych niż początkowo zakładano plonach.

Jednak prognozowane zbiory tej rośliny są niższe niż w roku ubiegły, kiedy to GUS ocenił je na 1,9 mln t, ale jakość nasion jest lepsza. - Pierwsze oceny wskazują, że jakość nasion jest zadawalająca. Odnotowujemy niższy niż w roku ubiegłym poziom zanieczyszczeń przy porównywalnym poziomie zaolejenia i niższej ich wilgotności - podkreśla dr Kempczyński.

Średnia cena skupu nasion wynosi obecnie 1900 zł/t. Czy rolnicy od razu sprzedają surowiec, czy o ile mają możliwości, przechowują? - W zakresie obrotu nasionami rzepaku bardzo trudno jest określić ilość nasion przechowywanych obecnie przez rolników tym bardziej, że ich części jest skupowana i pozostaje w dyspozycji firm handlowych - podkreśla dyrektor PSPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!