Wiele źródeł mniej bądź bardziej oficjalnych mówi o dobrych zbiorach rzepaku, ale również i o dobrej jakości nasion. Wielu rolników chwali się na forach internetowych rekordowymi zbiorami przekraczającymi 4,5 t z ha.

Dobre wyniki zawdzięczamy przychylnej pogodzie jaka panowała na przestrzeni wegetacji rzepaku. Wysokie plony to wypadkowa wielu czynników. Rzepaki dzięki długiej i ciepłej jesieni dobrze przygotowały się do zimy, a łagodny jej przebieg nie zredukował obsady. Wczesna i sucha wiosna pobudziła wcześnie rośliny do wznowienia wegetacji. Kwitnienie rzepaku odbywało się też w dobrych warunkach. Dodatkowo stosunkowo mała presja szkodników i brak większych majowych przymrozków nie wpłynęła znacząco na redukcję ilości łuszczyn. Optymalny rozkład opadów też miał wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Pogoda sprzyjała również w żniwa. Choć są regiony w Polsce gdzie utrudnione one były z powodu cyklicznie pojawiających się przelotnych deszczy.

Według wielu ekspertów wyższa niż przed rokiem wydajność z hektara mimo szacunkowej niższej powierzchni zasiewów spowoduje, że zbiory będą na poziomie zbliżonym do tych uzyskanych w roku ubiegłym. Niektórzy szacuje, że będą nawet wyższe.

Innego zdania jest GUS, który pod koniec lipca opublikował wstępny szacunek zbiorów rzepaku. Według analiz w Polsce będą się one kształtowały na poziomie 2,6 -2,7 mln ton czyli będą niższe o 3 proc. od tych ubiegłorocznych. Prawdopodobnie swoje szacunki opierał GUS o zmniejszoną o 7 proc. powierzchnię zasiewów rzepaku w stosunku do roku ubiegłego, która wynosiła 0,9 mln ha.

PSPO z kolei szacuje, że rok bieżący niewiele się będzie różnił pod względem zbiorów od roku ubiegłego. Według PSPO nie ma zdecydowanych przesłanek, by wielkość zbiorów była znacznie większa lub mniejsza, od wielkości uzyskanej w sezonie ubiegłym.

Martwiła jedynie cena rzepaku na początku żniw, która miała tendencje wyraźnie spadkową. W ostatnim czasie trend ten został zatrzymany, a nawet obserwuje się niewielką tendencje zwyżkową  i obecnie średnia cena za tonę rzepaku oscyluje na poziomie ok. 1250 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!