- Zbiór rzepaku raczej rozpocznie się w połowie lipca – mówi portalowi farmer.pl Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Co ciekawe na przednówku można zaobserwować rosnące ceny nasion. Obecnie skupy oferują za tonę ok. 1550 zł netto, a niedawno rzepak na giełdzie Matif w kontrakcie sierpniowym podrożał o 1,34 proc. (397,25 euro/t- 1666 zł/t). Jaka będzie cena w żniwa i tuż po nich? Nikt nie chce jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, bo składają się na to różne czynniki.

Rolnicy produkujący surowiec towarowo już dawno podpisali umowy kontraktacyjne z zakładami tłuszczowymi, teraz jest na to za późno. Przeważnie, gdy były one zawierane np. w kwietniu cena za tonę wahała się w granicach 1400 zł, a w maju 1500 zł. Ceny rynkowe zapowiadają się na jeszcze wyższe.

- Zawsze lepiej zabezpieczyć część zbiorów. W ten sposób rolnik będzie pewny, że sprzeda surowiec po konkretnej cenie – radzi Młodecki. Daleki jest od wyrokowania cen.

- Na razie możemy za to oszacować wielkość zbiorów, a te zapowiadają się na niższe w porównaniu do roku ubiegłego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w poprzednim sezonie mieliśmy do czynienia z rekordowymi wynikami sięgającymi ponad 3 mln t, w roku 2015 spodziewamy się obniżki o 20 proc. – mówi Juliusz Młodecki.

Jakie są powody takiej sytuacji? Prezes Zrzeszenia wymienia kilka. – Po pierwsze problemy z kwitnieniem i zawiązywaniem się łuszczyn z powodu zimnego, a także suchego przebiegu pogody w maju. Po drugie słabe wschody, a po trzecie regionalnie susza np. w woj. kujawsko-pomorskim – zauważa.

Z ciekawostek w województwie opolskim można już zaobserwować za to skoszone pola jęczmienia. – Na razie widziałam tylko pojedyncze przypadki, raczej upraw, które nie rokowały wysokich plonów – podkreśla dr Agnieszka Krawczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w woj. opolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!