PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żółte naczynia pozwolą ocenić liczbę szkodników

Żółte naczynia pozwolą ocenić liczbę szkodników

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 12-04-2013 11:13

Tagi:

Gdy będziemy mieli do czynienia z temperaturą średnią dobową 6°C w uprawach rzepaku mogą pojawić się pierwsze naloty szkodników. Warto rozstawić żółte naczynia, aby monitorować wystąpienie chowaczy – bo to one w pierwszej kolejności będą groźne w tej uprawie.Jako pierwsze w rzepaku mogą wystąpić chowacze: brukiwaczek i czterozębny. W następnej kolejności trzeba będzie uważać na słodyszka rzepakowego, a także szkodniki łuszczynowe takie jak chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.

Warto już wystawić na polu tzw. żółte naczynia. W ten sposób będziemy mogli wykryć pierwsze naloty i aktywności owadów szkodliwych, szczególnie właśnie chrząszczy w rzepaku.

Naczynie takie powinno mieć wywiercone małe otwory, tak aby zapobiegać przelewaniu się wody w razie opadów. Należy je wypełnić wodą z dodatkiem kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe np. płynu do mycia naczyń, który uniemożliwi wydostanie się owadów. Pojemniki rozstawia się około 20 m w głąb, licząc od brzegu pola, od strony przewidywanego nalotu szkodnika, a więc lasów i zadrzewień.

Przedstawiamy progi ekonomicznej szkodliwości szkodników, które w pierwszej kolejności atakują rzepak, po których przekroczeniu należy wykonać zabieg chemiczny:
- dla chowacza brukwiaczka - 10 chrząszczy odłowionych w 1 żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2-4 chrząszczy na 25 roślinach,
- chowacz czterozęby - 20 chrząszczy odłowionych w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • jarki 2013-04-13 12:47:43
    coś mi się widzi że sprzedajesz środki ochrony roślin ;)
  • tomp 2013-04-13 10:49:38
    Mam wystawione naczynie od tygodnia i niema szkodnika , kontrolując rośliny znalazłem larwy ,kiedy to ku.....o złożyło jaja ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!