Kampania informacyjno-promocyjna, która ma zachęcić do konsumowania owoców jagodowych będzie realizowana w Polsce, Czechach, Austrii, Szwecji i Finlandii - powiedział prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Wyjaśnił, że najważniejszym elementem kampanii są działania marketingowe w prasie, internecie, reklama w środkach komunikacji miejskiej czy billboardy w centrach wybranych miast. Kampania prowadzona jest również w mediach społecznościowych.

Dodatkowo, zaplanowane są również działania skierowane do konkretnego konsumenta: w Austrii przeprowadzane będą degustacje owoców podczas festiwalu filmowego w Wiedniu; w Finlandii - degustacje podczas letnich festiwali; przewidziana jest też współpraca z bloggerami i restauracjami w Szwecji.

Wartość kampanii - to 4 mln euro, z czego 50 proc. dała Unia, 30 pochodzi z budżetu krajowego, a 20 proc. tej kwoty stanowi wkład własny sadowników.

Kampanię na polskim rynku rozpoczął w czerwcu Kongres Owoców Jagodowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele branży owoców jagodowych oraz media z Polski, Austrii, Czech, Finlandii i Szwecji.

Zagraniczni goście mogli dowiedzieć się o skali produkcji owoców jagodowych w Polsce oraz zobaczyć, jak wygląda ich uprawa. "Duże wrażenie na uczestnikach tej imprezy zrobiły plantacje, na których wykorzystywane są innowacyjne sposoby uprawy, jak również nowoczesne obiekty, spełniające najwyższe europejskie i światowe standardy, w których owoce są sortowane i pakowane" - relacjonował Maliszewski.

Szef sadowników podkreślił, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w zbiorze borówki amerykańskiej, czarnej porzeczki, a drugie (lub trzecie) w produkcji truskawek oraz malin. Produkcją towarową tych owoców zajmuje się ponad 300 tys. gospodarstw.

Owoce jagodowe zawierają witaminy C i A oraz z grupy B, składniki mineralne oraz polifenole.

I tak borówka amerykańska zawiera duże ilości hormonu roślinnego, który skutecznie blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania niektórych rodzajów nowotworów m.in. piersi, tarczycy czy wątroby. Zawiera ona też m.in. kwas foliowy, który wspomaga ochronę organizmu m.in. w czasie ciąży. Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wynika, że owoce borówki amerykańskiej zapobiegają rozwojowi marskości wątroby. Borówka amerykańska jest także stosowana w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.