PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rzepak ozimy: Nasiona punktowo, a nawóz rzędowo

Autor: Anna Kobus

Dodano: 18-08-2018 07:04

Tagi:

Wieloskładnikowe nawozy mineralne najczęściej dostępne w formie granuli można zastąpić skoncentrowanym nawozem płynnym przeznaczonym do rzędowej aplikacji. Co na temat tej technologii mówią praktycy, którzy od lat stosują ją w swoich gospodarstwach?Nawożenie powierzchniowe jest podstawowym sposobem dostarczania składników pokarmowych roślinom. Dotyczy to głównie makroelementów (N, P, K), które - jak wiadomo - w największym stopniu oddziałują na wielkość i jakość plonu. Najczęściej takie nawożenie realizuje się metodą posypową, poprzez stosowanie mineralnych nawozów granulowanych. Na rynku dostępne są także płynne ich odpowiedniki. Przykładem takiego nawozu, który w składzie zawiera azot, jest chociażby rsm (roztwór saletrzano-mocznikowy). Oferta na tym jednak się nie kończy. Rynek od lat dostarcza także wielkoskładnikowe nawozy płynne, mogące zastąpić w 100 proc. nawożenie podstawowe. Przeznaczone są one głównie do rzędowej aplikacji realizowanej podczas siewu czy sadzenia roślin. Z powodzeniem można je wykorzystywać w uprawach towarowych, które sieje się lub sadzi w szerokich rzędach (kukurydza, burak cukrowy, ziemniak, a także rzepak siany punktowo). Co ciekawe, choć technologia wydaje się skomplikowana, nie musi się wiązać z zakupem drogiego sprzętu umożliwiającego realizację takiego rozwiązania. Czasem wystarczy przerobić dostępne maszyny rolnicze i z powodzeniem stosować je we własnym gospodarstwie.

JAK SZWAGIER ZE SZWAGREM

Tomasz Witkowski i Tomasz Sikora to szwagrowie. Obaj prowadzą oddzielne gospodarstwa położone w województwie mazowieckim. Jedno i drugie ma powierzchnię ok. 190 ha. Gospodarstwo Witkowskiego położone jest w powiecie nowodworskim, natomiast Sikory - w gostynińskim. Dzieli ich odległość ok. 75 km. To nie jest jednak przeszkodą, by ściśle współpracować. W dużym zakresie dysponują bowiem wspólnym sprzętem rolniczym. Z rozmowy z rolnikami wynika, że podzielili się zadaniami. Witkowski to typowy agronom, dzielący się chętnie wiedzą o agrotechnice i swoimi spostrzeżeniami na temat roślin czy gleby. Sikora z kolei to typowy technik-mechanik dominujący w rozmowie z tego zakresu. Obaj specjalizują się w produkcji roślinnej. W strukturze zasiewów przeważają: rzepak ozimy, kukurydza oraz burak cukrowy, wypełnieniem są zboża kłosowe. Płynne nawozy podają pod wszystkie uprawy oprócz zbóż. Glebę badają przynajmniej raz na 3 lata, a wyniki analizują i spostrzeżenia wdrażają wpraktykę.

OD DEKADY BEZ PŁUGA

Pola gospodarzy od ponad dekady nie widziały pługa. W gospodarstwach praktykuje się głęboką uprawę konserwującą. Do uprawy gleby używają kultywatora Matador firmy Awemak, który może spulchniać glebę na głębokość od 5 do nawet 35 cm. Ten sprzęt doskonale sprawdza się w gospodarstwie zarówno w głębokiej uprawie (stosowanej pod burak cukrowy, kukurydzę oraz rzepak), jak i w płytkiej podorywce czy w średnio głębokim mieszaniu gleby z resztkami pożniwnymi. Redlice pracują w towarzystwie talerzy, które dodatkowo wyrównują glebę, na końcu agregatu znajduje się gumowy wał doprawiająco-ugniatający. Przed burakiem cukrowym oraz kukurydzą sieją międzyplon będący mieszanką grochu i łubinu. Co ciekawe, wysiewają go, zanim na pole ze zbożem wjedzie kombajn. Otóż tuż przed zbiorami zboża (najlepiej tego samego dnia) rozsiewaczem nawozów wysiewają mieszankę międzyplonową. Jeśli jest sucho, nasiona wcześniej są przez 15 minut moczone w wodzie. 1000-litrowy pojemnik, tzw. mauzer, napełnia się dokładnie wodą, a następnie wkłada do niego worek typu big-bag z nasionami.

- Chodzi o to, by nasiona złapały wilgoć, ale ostatecznie, by nie napęczniały. To zazwyczaj pozwala im później zainicjować proces kiełkowania. Następnie idzie kombajn, który słomę tnie na kawałki. Powstała sieczka tworzy warstwę izolacyjną (z jednej strony chłonie wodę, ale z drugiej zatrzymuje wilgoć). Na ściernisko idzie jeszcze azot w dawce maksymalnie 50 kg N/ha (najczęściej w formie rsm), a na koniec gruber, który zrywa ściernisko i delikatnie miesza wszystko - tłumaczył Witkowski.

Taki międzyplon zostaje do wiosny. Zawsze przemarza przez zimę, a jego słoma jest krucha i poddaje się łatwo uprawie. Wpływa także korzystnie na strukturę i właściwości gleby, chroni przed erozją i utratą składników pokarmowych, zatrzymuje także wilgoć. Zdaniem gospodarza, koszt nasion takiego poplonu to w przybliżeniu wartość składników pokarmowych, które otrzymujemy w zamian po jego przeoraniu.

RZEPAK PO PSZENICY

Po buraku cukrowym wchodzi pszenica ozima siana w terminie opóźnionym, a po pszenicy sieją rzepak. Zazwyczaj trafia on na to samo pole co 4-5 lat, co ma duże znaczenie w ograniczaniu presji chorób i szkodników. Rozdrobnioną przez kombajn słomę zbożową obowiązkowo traktują azotem (ok. 50 kg N/ha). W zależności od warunków sięgają po wodny roztwór mocznika lub rsm. Gdy korzystają z drugiego wariantu, często do roztworu rsm dolewają glifosat, by jednocześnie zniszczyć samosiewy i chwasty rosnące na ściernisku. Następnie idzie płytka uprawa: najczęściej gruber, a czasem (w zależności od pola lub warunków glebowych) idzie brona talerzowa.

NASIONA PUNKTOWO, NAWÓZ RZĘDOWO

Rzepak sieją punktowo 6-rzędowym siewnikiem Monosem (tego samego siewnika używają do siewu buraka oraz kukurydzy). Rośliny siane są w rozstawie 45 cm, a norma wysiewu dopracowana jest tak, by uzyskać obsadę 35-45 roślin/m2. Wybierają zawsze odmiany mieszańcowe.

Wieloskładnikowe płynne nawozy, które stosują w gospodarstwie, wprowadzane muszą być do gleby za pomocą aplikatorów. Stąd siewnik wcześniej musieli w nie wyposażyć i przerobić tak, by siał i jednocześnie rozprowadzał nawóz płynny. Dostosowanie siewnika do tej technologii wiązało się także z zakupem specjalnej pompy, zaworów czy przewodów rozprowadzających ciecz. Gospodarstwa musiały się także zaopatrzyć w zbiorniki, w których przechowuje się płynny nawóz (są to kanistry o pojemności 1000 l). Podczas siewu lub sadzenia jeden z nich montowany jest na przednim TUZ ciągnika.

Gospodarstwo korzysta z produktów firmy Adob. W przypadku rzepaku jest to produkt o handlowej nazwie Adob OR. To skoncentrowany płynny nawóz o wysokiej koncentracji fosforu (P) i potasu (K), z dodatkiem azotu (N). W skład nawozu wchodzą także ważne z punktu widzenia jesiennego rozwoju roślin takie składniki, jak: magnez (Mg), siarka (S) oraz mikroelementy: cynk (Zn), mangan (Mn) oraz bor (B). Proporcje składników są dopasowane do wymagań pokarmowych rzepaku ozimego (tab.). Nawożenie to jest traktowane jako podstawowe. Rolnicy stosują dawkę w granicach 450 l nawozu/ha (producent zaleca nieco niższą, a mianowicie 440 l/ha). Nawóz do gospodarstw dostarczany jest cysterną, a następnie rozlewany w kanistry o pojemności 1000 l każdy. Koszt litra nawozu jest zmienny, ale można wyszacować go na ok. 1,90 zł.

- Stosując te nawozy, bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących głębokości stosowania nawozu, a jeszcze bardziej umieszczenia go w odpowiedniej odległości od rzędu nasion. W przypadku rzepaku aplikator z nawozem musi iść przynajmniej 6 cm od miejsca umieszczania nasion w glebie. Trzeba mieć także świadomość, że nawóz ten to stężony roztwór i jeśli na przykład redlica siewnika mocno się wygnie, a nawóz trafi w bliskim sąsiedztwie nasiona, może doprowadzić do tego, że w tym akurat rzędzie one nie wykiełkują. Koniecznie należy pracę siewnika kontrolować podczas siewu - radził Witkowski.

- Należy także zdawać sobie sprawę, że niestety nawóz działa silnie korozyjnie na stal, powiedziałbym nawet, że silniej niż rsm. Stąd eksploatacja maszyn postępuje dość szybko - podkreślił z kolei Sikora.

RZEPAK ROŚNIE JAK NA DROŻDŻACH

Gospodarze wspólnie wyliczali zalety stosowania takiego rozwiązania. Ich zdaniem jednoczesny siew nasion i nawozu to przede wszystkim redukcja kosztów, które ponosili, kiedy było to realizowane oddzielnie. Zlokalizowane stosowanie nawozów pozwala znacznie zwiększyć ich efektywność i tym samym zmniejszyć ogólnie polecaną dawkę czystego składnika. Składniki są także szybciej dostępne, a płynna forma sprawia, że nawożenie nie jest ściśle uzależnione od dostępności wody. Dzięki temu rzepak po wschodach rozwija się dynamicznie i równomiernie, jak również przez okres jesienny prawidłowo przygotowuje się do zimowania.

WIOSNĄ UZUPEŁNIAJĄ

Pogłówne wiosenne nawożenie rzepaku realizowane jest podobnie jak w przeciętnym gospodarstwie. Po ruszeniu wegetacji podawana jest startowa dawka azotu i siarki, a po kilku tygodniach podają drugą dawkę nawozów azotowych. W zależności od roku czy potrzeb stosują albo nawozy granulowane, albo rsm. Dolistnie podają głównie bor i mangan.

- Mamy uregulowane pH (6,5 do 7,2). W takich wartościach mikroelementy są słabo przyswajalne. W wiosennej agrotechnice stosujemy dokarmianie w 2 aplikacjach. Mangan dodajemy najczęściej do oprysków wykonywanych przeciwko szkodnikom. Bor zazwyczaj idzie solo - opowiada Witkowski.

PONADPRZECIĘTNE PLONY

Należy zauważyć, że rolnicy gospodarują na Mazowszu, gdzie gleby nie są najlepsze. Co ważne, w regionie tym często występują susze ograniczające plonowanie roślin. Ten sezon również nie był łaskawy dla tej uprawy. Po nadmiernie wilgotnej jesieni i bezśnieżnej zimie przyszła sucha wiosna. Odbiło się to na kondycji roślin - nie jest ona w tym sezonie najlepsza. Zdaniem gospodarzy w tym roku w porównaniu z poprzednim sezonem rzepak wytworzył mniejszą liczbę rozgałęzień bocznych, a także łuszczyn. Nasiona jednak były grubsze i lepiej "nalane". Przed żniwami łuszczyny zabezpieczono przed pękaniem preparatem sklejającym, a plantacje na 10 dni przed zbiorem zdesykowano. W przeciętne lata plony rzepaku w tych gospodarstwach nie spadają poniżej 4,0 t/ha, w tym roku średnio wyniosły 3,0- 3,5 t/ha, co jak na ten region i ten sezon jest i tak dobrym wynikiem.

Artykuł ukazał się w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • Żyjący z krowiarza 2018-08-20 08:30:42
  z tego co się zanosi, to trza będzie podnieść dzierżawy. W skupach ceny poszły w górę, a chłopy załadowanymi po brzegi rozsiewaczami nawozów jeżdżą po szosach, więc kasy mają pod dostatkiem. To znaczy tyle, że powinni się tą kasą podzielić. Proste jak pręt. Inna sprawa, że krowiarze nie mają problemów w tej chwili 3200 odpalić. Bogaci ludzie. Tyle, że na własnych ojcach się dorabiają. Taki następca ma dużo do powiedzenia, a ojców gna do roboty, bo sam nie daje rady. Wstyd
 • rolnik 2018-08-19 11:55:28
  mialem paname z agri bez rzedowego siewu 5t 130kg jak dobry rok to i beda plony a jak kiepski to i rzedy nie pomoga
 • pawel 2018-08-19 09:33:43
  Plony nie powalają , a za pieniądze wydane na nawóz płynny można kupić 550kg polifoski6 - nie słyszałem żeby ktoś tyle nawozu dal pod zboże czy rzepak. 33N 110P i 165K . Gdzie tu sens gdzie logika?
 • Zygmunt 2018-08-19 09:13:16
  Co tu powiedzieć. Ci co sieją Rzepak pracują jak beduini za darmo. Mnie ma podnieść do 3000 zł dzierżawę a ja leżę sobie na hamaku. Nawet już mniej trują tymi opryskami bo widać kasy mniej w kieszeni ale powietrze zdrowsze.
  • Twoj psychiatra 2018-08-19 10:21:29
   Z tego co mi wiadomo obecnie jestes na leczeniu w Tworkach a tam nie ma hamakow.
   • Zygmunt 2018-08-19 11:35:51
    Widzę że sporo pamiętasz z ostatniej wizyty tam. A krasnoludki też tam były? Bu ha ha ha aż tak boli że będę brał 3000 zł za dzierżawę? No co płody rolne cena w górę to i wszystko też.
   • Żyjący z krowiarza 2018-08-20 08:26:21
    z tego, co ludzie gadają, to cierpisz na rozdwojenie jaźni. Raz jesteś pacjentem w Tworkach, a kiedy indziej leczysz pacjentów. Ciężki przypadek. Mam nadzieję, że szybko cię nie wypuszczą. Jeszcze ci przyjdzie do głowy pomysł, że jesteś raz rzeźnikiem, raz szlachtowanym kabanem, i tragedia gotowa.
  • Twoj psychiatra 2018-08-19 12:24:13
   W gore to bedziesz musial podciagnac majtki po przymusowym oddaniu moczu przed spaniem
   • Zygmunt 2018-08-19 16:23:43
    I kto tu potrzebuje psychiatry? Ja o poważnych sprawach jak pieniądze a Ty jesteś dopiero na etapie zaglądania do majtek. Żal mi Cie naprawdę.
 • Rolnik 2018-08-19 08:33:16
  Ale oni mają plony 3,5t/ha, więc stosowanie droższego nawozu jest uzasadnione.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.211.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.