W tym sezonie rzepak już wczesną wiosną charakteryzował się wysoką nierównomiernością rozwoju. Zjawisko to obserwowaliśmy także w kolejnych fazach jego wzrostu. W Wielkopolsce rzepak w połowie maja zakończył kwitnienie na pędach głównych. Jednocześnie odgałęzienia boczne kwitły, a część z nich znajdowała się w fazie od luźnego do zwartego pąka. Konsekwencją rozciągniętego w czasie kwitnienia jest nierównomierne dojrzewanie. Część łuszczyn już zmienia kolor, podczas gdy pozostałe wciąż są intensywnie zielone. Można się więc spodziewać nierównomiernego dojrzewania, a w efekcie otwierania łuszczyn i osypywania nasion. Zjawisko to będzie się nasilać w wypadku wystąpienia gradobicia, jak również na tych plantacjach, na których łuszczyny porażone są czernią krzyżowych. Pękaniu łuszczyn sprzyjają także naprzemiennie występujące opady deszczu i silna operacja słoneczna. Taka pogoda wywołuje powstawanie naprężeń w łuszczynach, które na zmianę pęcznieją pod wpływem wody, a potem kurczą się przy wysokiej temperaturze. Powtarzające się zjawisko kurczenia i rozszerzania łuszczyn prowadzi do ich otwierania wzdłuż szwu i wysypywania się nasion. Samoosypywanie nasion bywa przyczyną znacznych strat. Jednocześnie trzeba wziąć po uwagę, że najbardziej krytycznym okresem dla rzepaku, właśnie ze względu na podatność łuszczyn na pękanie, jest faza pełnej dojrzałości nasion, gdy wilgotność łuszczyn kształtuje się na poziomie poniżej 15 proc.

WYZNACZENIEMOMENTUKLEJENIA

W celu zniwelowania niekorzystnych skutków związanych z osypywaniem nasion lub zapobiegania temu zjawisku można zastosować preparaty sklejające (agrolubrykany, sklejacze) i powlekające łuszczyny, co ma za zadanie pozwolić łuszczynom osiągnąć pełną dojrzałość, zredukować osypywanie nasion, opóźnić termin zbiorów i poczekać na wyrównanie dojrzałości nasion. Zabieg należy wykonać w fazie dojrzałości technicznej rzepaku, wówczas gdy łuszczyny zmieniają barwę z intensywnie zielonej na seledynową i zielono-żółtą, ale wciąż są elastyczne.

Aby uzyskać pożądany efekt, sklejacze powinno się podać w najwłaściwszym momencie. Przyjmuje się, że termin aplikacji agrolubrykantów przypada na 3-4 tygodnie przed zbiorem. W celu prawidłowego określenia terminu oprysku należy kontrolować rośliny najwcześniej dojrzewające na polu. Moment, w którym obserwuje się żółk nięcie łuszczyn, oznacza odpowiedni czas wykonania zabiegu. Najlepiej wykonać prosty test na elastyczność łuszczyn - zgiąć łuszczynę w kształt litery V. Powinna dać się zginać i nie pękać lub lekko pękać bez wyrzucania nasion. Pomyślny rezultat testu oznacza właściwy moment klejenia łuszczyn. Nie należy opóźniać wykonania zabiegu, bowiem nie ma sensu aplikować preparatu na pęknięte łuszczyny - żaden środek ich już nie sklei.