Skuteczne zwalczanie chwościka buraka zależy nie tylko od terminu wykonania zabiegu zastosowanych fungicydów i ich dawek, ale także od rodzaju rozpylaczy i ilości cieczy roboczej – informują doradcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.

Dokładne pokrycie całej powierzchni liści powinny zapewnić: rozpylacze o rozmiarach 02-03, które wytwarzają drobną kroplach oraz oprysk wykonany przy ilości wody 250-400 l/ha. 

Co ważne zabiegi fungicydami systemicznymi najlepiej wykonać na rośliny, które są w pełnym turgorze. Taki stan uzyskują one najczęściej w nocy albo bardzo wcześnie rano.

Nie należy się obawiać rosy, jeśli zdecydujemy się na oprysk poranny. W takim przypadku lepiej zrezygnować z adiuwanta (zwiększenie pokrycia może spowodować łączenie się kropel rosy i tym samy spowodować spływanie cieczy roboczej z liścia).

Bardzo ważne jest także by zabieg wykonać przynajmniej na 2 godz. przed wystąpieniem opadów deszczu - co umożliwi roślinom całkowite pobranie substancji aktywnej z fungicydu.

Preparaty do walki z chwościkiem można odnaleźć w artykule: „Chwościk – coroczny problem w burakach”.

Podobał się artykuł? Podziel się!