W apelu kierowanym do Mikołaja Bogdanowicza, Wojewody województwa kujawsko-pomorskiego jako uzasadnienie Ryszard Kierzek, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wskazuje na warunki pogodowe (długotrwała susza), jakie wystąpiły jesienią ubiegłego roku. Nie sprzyjały one terminowym siewom i właściwym wschodom ozimin oraz wegetacji roślin w okresie przedzimowym.

Czynniki te spowodowały, że kondycja większości ozimin w regionie województwa kujawsko-pomorskiego nie była najlepsza. Dlatego też z niepokojem oczekiwano nadchodzącej zimy. Wietrzna pogoda wraz ze styczniowymi mrozami, przy braku okrywy śnieżnej niejako potwierdziły obawy, czytamy w liście.

Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień. Rośliny tego gatunku mają nienaturalny „rudy” kolor, zarówno liście jak i korzenie nie dają oznak wiosennej wegetacji.

Taki stan utrzymuje się już od ponad tygodnia przy temperaturach sprzyjających wznowieniu wegetacji, wynoszących w dzień 6-10°C. Wszystko wskazuje na to, że duże powierzchnie ozimin i rzepaku będą wymagały przesiewów, argumentuje w apelu Ryszard Kierzek.

Podobał się artykuł? Podziel się!